شنبه ٠٣ فروردين ١٣٩٨
سایت های مرتبط
 
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 219374
 بازدید امروز : 51
 کل بازدید : 594726
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1875
اوقات شرعی بشاگرد
اخبار > 37 سازه آبخیزداری درهرمزگان آبگیری شد


  چاپ        ارسال به دوست

37 سازه آبخیزداری درهرمزگان آبگیری شد

به گزارش خبرنگار ما، جعفر تختی نژاد در جمع خبرنگاران افزود: دراین مدت سازه های سنگی ملاتی، خاکی و بندهای کوتاه ملاتی شهرستان حاجی آباد، بندرعباس، بندرلنگه و پارسیان آبگیری شده است.

وی بیان داشت: مهم ترین هدف سازه های آبخیزداری مهار آب باران، کنترل سیل، تغذیه سفره‌های زیر زمینی، مدیریت روان آب‌ها، تقویت منابع آبی و کمک به پایداری آن در حفظ تولید و اشتغال و احیای عرصه های منابع طبیعی، حفاظت خاک، مقابله با خشکسالی و اجرای طرح‌های آبخیزداری در سرشاخه‌ های بالادست است.

معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری هرمزگان استحصال بارش های اخیر را با توجه خشکسالی نزدیک به 2 دهه گذشته در مخازن طرح های آبخیزداری استان موثر دانست و اظهارداشت: حجم رواناب های استحصال شده در هرمزگان طی بارش های اخیر به میزان 9 میلیون مترمکعب رسید.

تختی نژاد ادامه داد: تداوم بارندگی ها نوید بخش سال پر بارشی در هرمزگان است و با مهار و کنترل ریزش های جوی صورت گرفته، زمینه تقویت منابع آب، کاهش خسارت های خشکسالی و پایداری عرصه های منابع طبیعی استان فراهم شود.

*بیشترین میزان بارندگی هرمزگان در قشم ثبت شد

کارشناس پیش بینی اداره کل هواشناسی هرمزگان گفت: بیشترین میزان بارندگی در این استان مربوط به شهرستان قشم با 62 میلیمتر بوده است.

مجتبی حمزه نژاد در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: همچنین در این مدت براساس ایستگاه های هواشناسی هرمزگان در سردشت بشاگرد 7.4 میلیمتر، پارسیان 3 میلیمتر، بندرعباس 2 و نیم میلیمتر و لاوان و بندرخمیر کمتر از یک دهم میلمتر باران ثبت شده است.

استان هرمزگان با هفت هزار و 451 سازه آبخیزداری و بیش از 110 هزار هکتار عملیات بیولوژیک و بیومکانیک ، ظرفیت آبگیری 400 میلیون مترمکعب درسال دارد.

براساس یافته های علمی، آبخیزداری به مجموعه اقداماتی گفته می شود که برای جلوگیری از تخریب خاک در زمان سیلاب و بارش های سیل آسا و تزریق آب های روان به سفره های زیر زمینی انجام می شود.

منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی


١٠:١٦ - 1397/08/09    /    شماره : ٣٨٣٦    /    تعداد نمایش : ٥٧خروج