در حال بارگذاری ...
 • قصه تکراری مرگ بر اثر عقرب گزیدگی؛جاده های بشاگرد را دریابید

  قصه تکراری مرگ بر اثر عقرب گزیدگی انگار تمامی ندارد. در واپسین روزهای فروردین ماه سال جدید خبری ناگوار همه را به بهت فرو برد؛ بازهم همان قصه تکراری و مرگ بر اثر عقرب گزیدگی.

  خیلی از ما همیشه از اینکه به وسیله یک جانور گزیده شویم، وحشت داریم؛ جانوران کوچکی که ظاهراً توان زیادی هم ندارند، ولی آن قدر روی ما تأثیر دارند که گاهی با دیدنشان از فاصله چندم تری هم دادمان به آسمان بلند می شود.

  عقرب و یا "کژدم" هم برای خودش طبقه بندی دارد و به گونه های کم خطر و خطرناک تقسیم می شود. مطالعه درباره این جانور شاید برای خیلی ها بی اهمیت باشد، ولی هرمزگانی ها این موجود را خوب می شناسند.

  از حدود ۲۰۰ گونه متفاوت عقرب که در سراسر دنیا پراکنده اند، فقط حدود ۲۰ گونه آن ها سمی هستند. این جانور در رنگ های مختلفی مانند زرد مایل به قهوه ای، قهوه ای، خاکستری و سیاه مشاهده می شود و اندازه آن بین ۱.۵ تا ۱۸ سانتی متر است، ولی با توجه به اینکه بدنی تخت و صاف دارد، می تواند از شکاف هایی به عرض ۳ میلی متر هم عبور کند و وارد خانه شود.

  عقرب هایی که در ایران وجود دارند، بیشترین میزان گزش در دنیا را به خود اختصاص داده اند و خطرناک ترین نوع عقرب در ایران نیز "گادیم" نام دارد که در هرمزگان هم یافت می شود و سمی کشنده دارد. سم سایر عقرب ها تا این حد کشنده نیست!

  استان هرمزگان معمولاً رتبه دوم میزان عقرب گزیدگی در کشور را دارد و هرساله بیش از ۱۰ مورد مرگ ناشی از عقرب گزیدگی گزارش می شود. یافته ها نشان داد که گونه گادیم خطرناک ترین کژدم کشور و عامل اصلی مرگ ومیر ناشی از عقرب زدگی در هرمزگان است.

  یکی از مهم ترین مشکلاتی که عقرب گادیم دارد این است که سم بسیار کمی دارد و وقتی وارد بدن فرد می شود ممکن است خود فرد متوجه گزیدگی نشود و هیچ دردی را حس نکند و پس از دو روز متوجه درد در ناحیه گزیدگی شود. البته سم این عقرب تأخیری است و پس از چند روز عوارض خود را نشان می دهد و آن زمان دیگر دیر شده است. علائم ناشی از نیش عقرب توسن زودتر بروز می کند.

  طی روزهای گذشته خبری دست به دست شد که دختر ۷ ساله بشاگردی بر اثر نیش عقرب جان باخت. این دختر ۷ ساله ساکن روستایی در شهر گافر دچار عقرب گزیدگی و سپس به مرکز درمانی سیت و ماسیتی منتقل و پس از اقدامات اولیه راهی بیمارستان سردشت و سپس میناب می شود انتقالی که به دلیل مشکلات همیشگی جاده های شهرستان بشاگرد بیش از سه ساعت به طول می انجامد و شاید همین از دست دادن وقت طلایی سبب مرگ کودک بشاگردی می شود.

  در همین خصوص مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان در گفت وگو با خبرنگار ما، افزود: در این خصوص نیز طی دستورالعمل ها تمامی مراکز خدمات جامع استان هرمزگان دارای پزشک و سرم ضد عقرب نیز موجود است.

  دکتر فاطمه نوروزیان با اشاره به اینکه در مراجعه بیمار نیز ابتدا سرم نیز تزریق و سپس بیمار به بیمارستان باید منتقل شود، تصریح کرد: متأسفانه زمان طلایی برای رسیدن این فرد به بیمارستان به دلیل دیر رساندنش نیز از بین می رود و اقدامات درمانی همکارانم نیز جوابگو نبوده است هرچند در تمامی مراکز نیز سرم ضدعقرب تزریق شده است.

  وی با بیان اینکه طبق گفته پزشکان نوع عقرب و سم آن از خطرناک ترین انواع عقرب ها بود، اضافه کرد:  با توجه به اینکه ممکن است عقرب هنگام نیش زدن سم خود را به لایه های زیرپوست یا عمیق تر از آن وارد کند و این سم برای ایجاد علائم باید جذب خون شود و به مراکز مختلف برسد، بیمار باید هرچه زودتر به درمانگاه یا بیمارستان مراجعه کند و درمان مناسب برای وی صورت بگیرد تا خطر مرگ ومیر کمتر شود.

  نوروزیان با اشاره به اینکه مهم ترین نکته پیشگیری از عقرب گزیدگی دادن هشدارها و مطالعات به افراد جامعه درباره نحوه پیشگیری از عقرب گزیدگی است، عنوان کرد: این هشدارها را می توان از طریق رسانه های عمومی، مراقبان بهداشتی، واحدهای عقرب گزیدگی، پزشکان و تمام افرادی که به طریقی با بهداشت و سالمت جامعه سروکار دارند، انجام داد.

  مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان با بیان اینکه عقرب موجود خطرناکی است و حق داریم از آن وحشت داشته باشیم، اظهار کرد: با توجه به وجود عقرب در هرمزگان، برای برخورد مناسب با این جانور و همچنین نجات جان بیماران، لازم است آگاهی کاملی درباره این جانور داشته باشیم، زیرا انجام هرگونه اقدام خودسرانه ای می تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

  وی ادامه داد: بیشتر درمان های سنتی و خانگی در موارد عقرب گزیدگی پایه و اساس علمی ندارند، به همین دلیل در صورت مواجهه با عقرب گزیدگی، باید بیمار به سرعت به نزدیک ترین مرکز درمانی منتقل شود.

  نوروزیان در پایان گفت: عدم احساس درد در ناحیه گزش دلیل بر بی اهمیت بودن موضوع نیست و می تواند نشانگر آرامش پیش از طوفان باشد.

  به گزارش خبرنگار ما، مشکلات جاده ای در شهرستان بشاگرد درد کهنی است که در مقاطع و شرایط مختلف همچون تحصیل دانش آموزان و انتقال بیماران نیز باعث رنجش خاطر ساکنان این شهرستان شده به گونه ای که در سیلاب دی ماه سال گذشته نیز به دلیل طغیان رودخانه های فصلی و عدم وجود پل مناسب و مشکلات جاده ای شاهد به وجود آمدن گرفتاری و مشکلات بسیاری برای مردم این منطقه بودیم.