در حال بارگذاری ...
 • مردم از آب غیربهداشتی استفاده می کنند

  به گفته اهالی گافر و پارامون شهرستان بشاگرد، چاه آب روستای ما بخاطر سیل تخریب شده است و مردم از آب گل آلود و غیر بهداشتی استفاده می کنند.

  بشاگرد از قدیم الایام به عنوان نماد محرومیت در کشور شناخته می شود، این منطقه در سال ۱۳۸۷ به شهرستان ارتقا یافت اما از شهرستان بودن فقط نام آن را به یدک می کشد و با سایر شهرستان های کشور فاصله های بسیاری دارد.

  اوج این محرومیت را می توان در بخش دور افتاده «گافر و پارامون» دید، بخشی که به جرات می توان گفت، محروم ترین منطقه کشور است.

  راه، شاهرگ محرومیت این بخش است، صد درصد راه های مواصلاتی بخش گافر و پارامون خاکی و صعب العبور است و با کوچک ترین بارندگی تمامی راه های این بخش به سردشت مرکز شهرستان بشاگرد مسدود می شود.

  مردمانی که سال هاست غبار محرومیت بر چهره هایشان مانده است و گویا این محرومیت پایانی ندارد.
  مردم این منطقه معتقدند اگر راه های خاکیشان آسفالت بود بسیاری از مشکلات این دیار ولایت مدار مرتفع می شد.

  اگر بر روی بستر رودخانه های بخش گافر و پارامون پل ایجاد می شد و راه های روستایی این منطقه آسفالت بود اکنون شاهد سیل در شهرستان بشاگرد نبودیم.

  در پی بارندگی های هفته گذشته در شهرستان بشاگرد، روستاهای گافر و پارامون باز همانند گذشته گرفتار سیل شدند و اکنون با گذشت بیش از یک هفته تمامی راه های ارتباطی روستاها به مرکز شهرستان مسدود است.

  خبرنگار ما در بشاگرد با حضور در منطقه گافر پای درد و دل مردم نشست و از نزدیک با تعدادی از آنان گفت و گو کرد.

  *ما در بخش نه درمانگاه داریم و نه دکتر که به دادمان برسد

  یکی از اهالی روستای «درنگ مدو» شهرستان بشاگرد در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: اکنون ۱۰ روز است که مسیر ما به واسطه طغیان رودخانه جگین مسدود است.

  زینب راهدار اظهار داشت: این مشکلات برای ما مردم گافر تازگی ندارد و از زمانی که متولد شدم شاهد محرومیت و مشکلات هستم.

  وی افزود: نهادهای خدماتی حداقل در مواقع ضروری باید در بخش گافر و پارامون مستقر شوند تا شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

  راهدار افزود: ما در مرکز بخش نه درمانگاه داریم و نه دکتر که در چنین مشکلاتی به دادمان برسد.

  *مردم به شدت نیازمند موادغذایی به ویژه آرد هستند

  خالد فردوسی از اهالی روستای «زمین حسن» به خبرنگار ما در بشاگرد گفت: در چند روستا راه فقط در حد امدادرسانی بازگشایی شده است و تعداد زیادی از روستاها همچنان مسیرشان به طور کامل مسدود است.

  فردوسی بیان داشت: دستگاه های راه سازی در حال بازگشایی راه ها هستند اما به خاطر مشکلات، سرعت خیلی پایین است.

  وی تصریح کرد: مردم به شدت نیازمند مواد غذایی به ویژه آرد هستند و تقاضا می کنیم همه همکاری کنند.

  خالد فردوسی در ادامه گفت: بیماران اورژانسی از طریق بالگردهای سپاه و هلال احمر اعزام شدند و همچنین از همین طریق تعدادی از محموله های مواد غذایی بین مردم تقسیم شد اما کافی نیست.

  *مسئولان وضعیت ما را درک کنند برای ما کافی است

  علی برزگر یکی از اهالی روستای «خوشاب» بخش گافر و پارامون گفت: آب به داخل خانه هایمان آمده و وضعیت روستاها خیلی بحرانی است.

  برزگر اظهار داشت: تمام وسایل مردم از جمله مواد غذایی خراب شده است و مردم نیاز فوری به آذوقه و وسایل گرمایشی دارند.

  وی افزود: تمام مشکلات ما رودخانه جگین است که با کوچک ترین بارندگی راه ما را به مرکز شهرستان مسدود می کند و تقاضایمان از دولت ایجاد پل بر روی بستر این رودخانه هستیم.

  این فرد روستانشین گافری گفت: اکنون دانش آموزان ما ۱۰ روز است که از درس و مدرسه دور شده اند، چه کسی در این خصوص باید پاسخگو باشد؟.

  علی برزگر بیان داشت: چاه آب روستای ما بخاطر سیل تخریب شده است و مردم از آب گل آلود و غیر بهداشتی استفاده می کنند.

  وی گفت: مسؤولان بیایند مشکلات ما را از نزدیک ببینند، همین که مسؤولان وضعیت ما را درک کنند برای ما کافی است.

  *امام جمعه بشاگرد: وضعیت بد «بشاگرد» ۹ روز پس از سیل/ لودرها زمین گیر شدند؛ جاده های روستایی همچنان مسدود

  حجت الاسلام حسین غلامی در گفت وگو با خبرنگار ما در بندرعباس اظهار داشت: وضعیت بشاگرد پس از گذشت 9 روز از سیل اخیر همچنان بحرانى است.

  وى افزود: هنوز جاده ارتباطی بیش از ۵۶ روستا مسدود است، وضعیت برق برخى از روستاهای گافر پایین، فراهک و کروچ کلن همچنان طبق معمول وصل نیست.

  امام جمعه شهرستان بشاگرد گفت: هر کجا برق نباشد ارتباط تلفنی هم تحت تأثیر قرار مى گیرد که نیاز است اداره برق در این خصوص تمهیدات بیشتری را اتخاذ کند.

  حجت الاسلام غلامی افزود: مسؤولان پای کار هستند اما وضعیت راه خیلی خراب است و بیشتر لودرهایی که وارد منطقه شده اند به دلیل باتلاقی بودن مسیر، در گل و لاى گیر کرده اند و زمین گیر شده اند.

  وى ادامه داد: خدمات متوقف شده است، وضعیت برخى از روستاها مانند سگن، دهندر شنبه، گراهون به شکلی است که اگر تا قبل از بارندگی پیش رو در روزهای آینده، رودخانه لایروبی نشود زمینه برای وقوع سیل سهمگین در این روستاها فراهم مى شود.

  امام جمعه بشاگرد یادآور شد: به هنگام بارندگى راه ارتباطى هر ١٨٠ روستاى بشاگرد با مرکز شهرستان قطع مى شود که نیازمند برنامه ریزى و تمهیدات اساسى در این خصوص است.

  وی افزود: همچنان مسیر ارتباطی ۴۸ روستا در بخش گافر و پارامون و ۷ روستا در بخش گوهران و یک روستا در بخش مرکزی با مرکز شهرستان مسدود است که از تمامی مسؤولان استانی و کشوری استمداد می جوئیم.

  خطیب جمعه شهرستان بشاگرد عنوان داشت: دلیل اصلی مسدود بودن راه روستاهای سیل زده، عدم فروکش شدن آب رودخانه جگین و باتلاقی بودن راه هاست.

  حجت الاسلام غلامی در پایان تصریح کرد: به جز به وسیله کامیون ها و وسائل نقلیه سنگین نمى شود از رودخانه جگین گذشت و هم اکنون نیز ٣ لودر از ٥ لودر اعزامى به منطقه در گل گیر کرده اند و از کار افتاده اند.

  *فرمانده سپاه بشاگرد: وضعیت راه هاى «گافر» بحرانى است/ خدمات رسانی بدون بالگرد ممکن نیست

  محمود سلیمانى در گفت وگو با خبرنگار ما در بندرعباس با بیان اینکه وضعیت راه هاى بشاگرد هنوز وخیم است، اظهار داشت: راه ارتباطى ٤٨ روستا با مرکز شهرستان بشاگرد قطع است.

  وى افزود: لودرها توانسته اند تنها راه مواصلاتى ١٠ روستا را بازگشایى کنند که با توجه به ازدیاد روستاها به ٥ لودر و بولدوزر دیگر نیازمندیم.

  فرمانده سپاه شهرستان بشاگرد با بیان اینکه بدون بالگرد، خدمات رسانى ممکن نیست، گفت: کماکان کمک رسانى از طریق بالگردهاى نیروى دریایى سپاه و هلال احمر به روستاهاى بخش گافر در جریان است.

  سلیمانى تصریح کرد: تقریبأ برق تمامى روستاها به جز سه روستاى آخران، میهان و دازکان وصل است که امیدواریم مشکل برق این سه روستا هم هرچه سریع تر وصل شود.

  وى به کمبود آرد در منطقه اشاره کرد و افزود: براى ارسال آرد به روستاها به کامیون هاى فوق سنگین نیاز است چراکه تنها بسته هاى غذایى ٢٤ تا ٤٨ ساعته مانند کنسروجات توسط بالگردها به روستاها برده مى شود.

  فرمانده سپاه بشاگرد به بحرانى بودن وضعیت راه هاى مواصلاتى گافر اشاره کرد و بیان داشت: وضعیت راه ها به گونه اى است که تا دو ماه آینده هم بازگشایی نخواهد شد.

  سلیمانى در پایان افزود: گروه هاى جهادى و بسیجى در منطقه حضور دارند اما به دلیل طغیان رودخانه جگین قادر به عبور از این رودخانه نیستند.

  *راه 56 روستای بشاگرد همچنان مسدود است

  احمد محمودی در گفت وگو با خبرنگار ما در بشاگرد اظهار داشت: از تعداد 183 روستای شهرستان بشاگرد همچنان راه ارتباطی 56 روستا به دلیل سیل هفته گذشته مسدود است.

  وی افزود: همچنان مسیر ارتباطی 48 روستا در بخش گافر وپارامون 7 روستا در بخش گوهران و یک روستا در بخش مرکزی با مرکز شهرستان مسدود است.

  فرماندار بشاگرد گفت: دلیل اصلی مسدود بودن راه روستاهای سیل زده، عدم فروکش شدن آب رودخانه جگین و باتلاقی بودن راه ها است و در حال حاضر از نظر تجهیزات و ماشین آلات برای بازگشایی راه ها مشکلی نداریم.

  محمودی بیان داشت: ستاد بحران شهرستان بشاگرد شبانه روزی در حال تلاش برای امداد رسانی به روستاهای سیل زده است و از خدمات شهرداری ها، دهیاری ها، سپاه پاسداران، هلال احمر و سایر اعضای ستاد بحران تشکر می کنیم