در حال بارگذاری ...
 • ارائه آموزشی بیماری های مشترک بین انسان و دام در بشاگرد

  سرپرست دامپزشکی بشاگرد از برگزاری کلاس های آموزشی ترویجی بیماری های مشترک بین انسان و دام در شهرستان بشاگرد خبر داد.

  منصور رنجبر در گفت و گو با خبرنگار ما در بشاگرد اظهار داشت: در راستای پیشگیری و آموزش و آشنایی با بیماری های مشترک بین انسان و دام علی الخصوص بیماری های قابل انتقال بین انسان، دام و پرندگان به ویژه بروسلوز، تب کریمه کنگو و آنفلوانزای فوق حاد پرندگان اداره دامپزشکی بشاگرد اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی بین عموم مردم کرده است.

  وی افزود: بیماری بروسلوز یا تب مالت که به بیماری هزارچهره معروف است، یک بیماری باکتریایی است که از طریق تماس مستقیم با دام و یا بافت های آلوده دام مانند خون، ترشحات رحمی و جنین سقط شده، مصرف شیر خام و فرآورده های لبنی آلوده، سرنگ آلوده حیوانی، استنشاق هوای آغل و اصطبل آلوده منتقل می شود.

  سرپرست دامپزشکی بشاگرد در خصوص بیماری تب کریمه کنگو بیان داشت: این بیماری از بیماری های ویروسی مشترک میان انسان و دام است که در دام ها، مرگ و میر که حتی علایم چندان مهمی ندارند.

   رنجیر گفت: تب کریمه کنگو از طریق کنه های خاصی به دام ها منتقل می شود و در خون آنها زیست می کند که بنابراین جدا کردن کنه از روی بدن دام یا دستکاری و له کردن آنها، همچنین کشتار غیر مجاز و تماس با خون و ترشحات دام های مبتلا و گوشت و فرآورده های آن می تواند ویروس عامل بیماری را به انسان منتقل کند.

  وی ادامه داد: بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان یک بیماری ویروسی مشترک میان انسان و دام است که پرنده آلوده به ویروس، آلودگی را از طریق ترشحات دفع می کند.

  وی افزود: مردم باید از تماس با پرندگان وحشی و شکار آنها خود داری کنند و همچنین گوشت مرغ را به صورت بسته بندی از کشتارگاه های مجاز زیر نظر کارشناسان دامپزشکی خریداری و مصرف کنند.

  سرپرست دامپزشکی شهرستان بشاگرد اظهار داشت: کلاس های آموزشی ترویجی بیماری های مشترک بین انسان و دام در شهرستان بشاگرد درحال برگزاری است که تا کنون این کلاس ها در روستاهای جگدان، سرحور و دستگرد درگاز برگزار شده است.

  رنجبر گفت: هدف از برگزاری این کلاس ها افزایش آگاهی مردم در خصوص بیماری هایی است که از طریق دام و پرندگان به انسان منتقل می شود.