در حال بارگذاری ...
 • ثروت بی پایان بلبل آباد و کوه حیدر بشاگرد

  روستاییانی در دل محروم ترین منطقه ایران به ثروتی بزرگ دست یافته اند که داستانش بسیار خواندنی است.

  به گزارش خبرنگار ما؛ برخلاف این که از هرمزگان تصور محرومیت و هوای گرم در ذهن ها هست وارد یک روستای خوش آب و هوا شدیم که نخل های سرسبز و تنومندش هر رهگذری را به تحسین و تماشا وا می دارد.

  مردم این روستا، شاید از امکانات مادی محروم باشند اما گنج بزرگی دارند که حتی توی پایتخت هم نمی شود آن را به این اندازه پیدا کرد. 

  گنج بلبل آباد کلام خداست

  به بلبل آباد سفر کردیم، روستایی در دل کوه های شهرستان محروم بشاگرد روستایی که در سالیان نه چندان دور، ساکنان آن مرگ بر دود را فریاد زدند و بصورت خودجوش اعتیاد به مواد مخدر را در این روستا ریشه کن کردند.

  در ورود به روستا کودکانی را می بینم که با لباس های رنگی و ورزشی به طرف تنها مسجد روستا حرکت می کنند. ذوق و شوقی که در چشمان این کودکان مشاهده می شود مانند شخصی است که گویی امروز از بند رهایی یافته است.

  از کودکان که سوال می کنم دلیل این همه خوشحالی چیست؟ و به کجا می روند؟ می گویند برای حفظ قرآن کریم به مسجد می رویم.

  با این صحنه به نظر می رسد گویا بلبل آباد گام مهم دیگری را برداشته است، گامی که باز می تواند الگویی برای تمامی روستاهای کشور شود، یک گام فرهنگی و معنوی که اهالی این دیار را به خدا و خداشناسی نزدیک تر می کند.

  حال مردم بلبل آباد پس از نابودی اعتیاد باز هم به صورت خودجوش و با استقبالی بی نظیر روی به خواندن و حفظ قرآن کریم کرده اند.

  با ورود به مسجد با مربی حفظ قرآن روستا آشنا می شویم. حسن زارعی جوان ۲۹ ساله این روستا دارای مدرک کارشناسی ارشد علوم معارف از سال ۹۱ شروع به فعالیت قرآنی در بلبل آباد نموده است و با توجه به مرتبط بودن رشته تحصیلی و عشق و علاقه اش به قرآن کریم پا به عرصه آموزش حفظ قرآن گذاشته است.

  فعال قرآنی روستای بلبل آباد در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: برنامه حفظ قرآن کریم از سال ۹۱ به صورت جدی در روستای بلبل آباد آغاز شده است و از طرف مردم اهالی استقبال خوبی قرار گرفته.

  حسن زارعی اظهار داشت: قبل از آن نیز در سال های گذشته یک برنامه حفظ قرآن توسط ۱۰ نفر از خواهران در روستا انجام گرفته بود.

  وی افزود: از سال ۹۲ نیز طرح شبانه روزی الحافظون در بلبل آباد آغاز شد و تاکنون پنج دوره از آن برگزار شده است که در این دوره ها ۲۵۰ نفر حافظ قرآن شده اند.

  زارعی بیان داشت: این طرح هرساله به مدت ۲ ماه در فصل تابستان با همکاری آموزش و پرورش شهرستان و با حضور اساتید برجسته استان و اساتید دانشگاه های علوم قرآنی کشور برگزار می شود که علاوه بر بلبل آباد و دیگر روستاهای بشاگرد، از میناب، هشتبندی، جاسک و سندرک نیز مورد استقبال قرار می گیرد.

  این فعال قرآنی گفت: طرح حفظ قرآن کریم از ۱ تا ۲۰ جزء در تمام سنین برگزار می شود و در ادامه، قرآن آموزان به موسسه بیت الزهرا (س) کشپیری، جهت حفظ کل قرآن کریم اعزام می شوند.

  وی ادامه داد: هر ساله علاوه بر کلاس های قرآنی، اردوی مشهد مقدس ویژه قرآن آموزان برگزار می شود که امسال نیز با همکاری سپاه ناحیه بشاگرد صورت گرفت.

  حسن زارعی گفت: پیگیر ثبت موسسه حفظ قرآن در روستای بلبل آباد هستیم و حدود ۹۰ درصد از کارهای ثبت آن انجام شده است، همچنین زمین برای ساخت ساختمان این مکان واگذار شده است که خیرین قول ساخت مدرسه قرآنی را داده اند.

  زارعی افزود: در خصوص تامین هزینه های حضور اساتید و مربیان مشکل داریم که نیاز به همکاری است و از مسوولان شهرستان و استان درخواست داریم به این موضوع مهم بیشتر توجه کنند.

  فعال قرآنی بشاگرد گفت: ما علاوه بر حضور اساتید با تجربه، در دوره های روزانه از دو مربی و در دوره های شبانه روزی از پنج مربی استفاده می کنیم.

  وی اظهار داشت: بدون شک قرآن در زندگی تمامی ما، تاثیر داشته است و تمامی مشکلاتم را با توسل به قرآن کریم حل می کنم.

  در ادامه، سفر به روستای کوه حیدر یکی از بزرگترین و زیباترین روستاهای شهرستان بشاگرد رسیدیم و در آنجا متوجه شدیم در این روستا نیز با همت شخصی با نام ایرانی فعالیت قرآنی را پیش از بلبل آباد آغاز کرده است و اکنون ۲۰۰ نفر حافظ قرآن دارد.

  با ورود به این روستا با چند تن از مردم صحبت مختصری داشتیم، اکثرا از یک انقلاب قرآنی بزرگ در روستا می گویند و تربیت بچه هایشان را مدیون مربی دارالقرآن روستا می دانند.

  موسی ایرانی مدیر مسؤول دارالقرآن روستا است که چندین سال از عمرش را بدون هیچ چشم داشتی جهت آموزش حافظان قرآن کریم کرده است.

  حال کوه حیدر به اوج موفقیت در زمینه حفظ قرآن کریم رسیده است و هر خانوار چند نفر حافظ قرآن دارد.

  بهترین شغل دنیا

  مدیرمسؤول خانه قرآن حضرت مهدی (عج) کوه حیدر در گفت وگو با خبرنگار ما گفت: در سال ۱۳۸۳ عشقم به قرآن و بچه های روستا موجب شد تا شغلم را در پالایشگاه نفت هرمزگان رها کنم و در روستا مشغول به تربیت قرآن آموزان شدم و در سال ۸۹ مجوز تاسیس خانه قرآن روستایی را از سازمان تبلیغات اسلامی دریافت کردم.

  موسی ایرانی اظهار داشت: در حال حاضر ۲۰۰ نفر حافظ قرآن کریم از ۸ تا ۲۸ سال در روستای کوه حیدر داریم که سه نفر از آنها حافظ کل قرآن هستند.

  ایرانی افزود: در سال های گذشته به تنهایی فعالیت قرآنی می کردم و اکنون ۶ نفر از شاگردانم مربی هستند و جهت آموزش حافظان قرآن، کمک می کنند.

  وی با اشاره به اینکه مخارج زندگی اش را از یارانه می پردازد گفت: گاهی، پیش می آید تا برخی از مخارج دارالقرآن را از یارانه خود و فرزندانم پرداخت کنم و از جایی حمایت نمی شوم.

  ایرانی ادامه داد: در شهرستان بشاگرد هیچگونه برنامه ای جهت تربیت قرآن آموزان از سوی دستگاه های اجرایی و فرهنگی وجود ندارد و نمی دانم چرا در این زمینه هزینه نمی شود؟

  مدیر مسؤول خانه قرآن حضرت مهدی (عج) کوه حیدر بیان داشت: از مسؤولان درخواست دارم از کلاس های حفظ قرآن در کوه حیدر بازدید کنند و اگر مورد تایید قرار گرفت در بحث مالی حتی در حد خرید یک لامپ از ما حمایت کنند تا پرچم قرآن همچنان در این روستا بالا قرار گیرد.

  موسی ایرانی گفت: اگر حمایت شوم حاضرم برای فراگیری طرح حفظ قرآن کریم در این شهرستان، در سایر روستاهای بشاگرد فعالیت کنم.

  اکنون یک کار فرهنگی بسیار بزرگ به صورت خودجوش مردمی در روستاهای بلبل آباد، کوه حیدر و به تازگی در چند روستای دیگر بشاگرد کلید خورده است که با حمایت و توجه مسؤولان مربوطه می توان این طرح را نه تنها در شهرستان بشاگرد بلکه در سراسر ایران اسلامی فراگیر کرد.