در حال بارگذاری ...
 • زندگی نامه

   

  مروری کوتاه بر زندگی پرثمر و خدمات با ارزش مرحوم حاج عبدالله والی

   

   

  مرحوم حاج عبدالله والی در سال 1327 هجری شمسی در یک خانواده متدین و روحانی، در یکی از محلات قدیمی تهران به نام دولاب چشم به جهان گشودند.

  ایشان پس از طی مراحل تحصیلی، در سال 1351 به استخدام بانک صادرات ایران درآمدند و در همان سال ازدواج نمودند که ثمره آن سه فرزند می باشد.

  آن مرحوم در دوران جوانی انسانی پاک نهاد و دارای خصلت ها و فضایل انسانی والا و در یاری رسانی به مستمندان و محرومان فعال بود در همین ارتباط از سال 1350 با کمک دوستان نیک اندیشش فعالیت های خود را در این زمینه منسجم نمود و از طریق بنیاد امام جعفر صادق(ع) به حمایت از بینوایان ادامه داد.

  مرحوم والی در جریان مبارزات ملت مسلمان ایران بر علیه رژیم ستم شاهی حضوری موثر و نقشی فعالانه داشته و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران به رهبری حضرت امام(ره) نیز سر از پا نشناخته و به صورتی خستگی ناپذیر به فعالیت های انقلابی خود در نهادهای انقلابی، پرشورتر از گذشته ادامه داد.

  ایشان به لحاظ تدین، اخلاص و کفایتی که در امر خدمت رسانی به محرومین داشتند در سال 1360 به اتفاق چند تن از یاران انقلاب طی ماموریتی از سوی نماینده معزز ولی فقیه جناب آقای عسگراولادی و مقام محترم سرپرستی کمیته امداد امام خمینی(ره) جناب آقای سیدرضا نیری جهت محرومیت زدایی به یاری مردم محروم هرمزگان شتافته و مدت شش ماه در نقاط محروم این استان به مردم رنج کشیده و مستضعف آن وادی، عاشقانه خدمت نمودند.

  در جریان همین سفر، ایشان و همراهانش منطقه فراموش شده و فوق العاده محروم بشاگرد (از توابع شهرستان میناب) که در یک نظام کاملا طبقاتی و ظالمانه به گونه ای که روابط اجتماعی حاکم بر آن به صورت سلسله مراتب بین غلام، رئیس و خان بود به سر می برد و هیچ گونه آثار تمدنی در آن یافت نمی شد را کشف و به سرپرستی کمیته امداد و حاج آقای عسگراولادی گزارش نمودند.

  به دنبال این مسئله در سال 1361 ایشان طی حکمی به صورت رسمی جهت محرومیت زدایی از منطقه بشاگرد از سوی نماینده محترم ولی فقیه در کمیته امداد ماموریت یافت تا به آن منطقه عزیمت نموده و آنان را از فقر مطلق و زندگی اسف باری که در آن به سر می بردند نجات دهد.

  برای شناخت عمق محرومیت مردم این منطقه لازم است بدانیم که این مردم تا آن زمان اتومبیل را اصلا ندیده بودند، برنج را ندیده بودند و نمی شناختند، مالاریا و انواع بیماری های عفونی و میکروبی در حد بالایی در بین آنان شایع بود و از ساده ترین امکانات اولیه زندگی نیز بی بهره بودند.

  مرحوم حاج عبدالله والی در نهایت ایثار و از خودگذشتگی، آسایش و آرامش و زندگی مرفه را بر خود حرام کرده و عاشقانه خود و خانواده اش را وقف خدمت مشفقانه به این مردم نمودند.

  رشته ای بر گردنم افکنده دوست می کشد هر جا که خاطرخواه اوست

  ایشان طی حدود 22 سال تلاش شبانه روزی و خستگی ناپذیر، مردم محروم بشاگرد را از فقر مطلق و ذلت و خواری نجات داد و به مردمی سربلند و با عزت و دارای زندگی معمولی و آبرومندانه مبدل نمود و در اثر اجرای طرح های گسترده عمرانی، چهره قبلی این منطقه را به کلی دگرگون ساخت.

  لازم به ذکر است که این عزیز سفر کرده بر اثر 12 بار ابتلا به بیماری خطرناک مالاریا سلامتی خود را نیز در این راه از دست داده و تا پایان عمر از عوارض ناشی از این بیماری رنج می برد.

  اهم اقدامات و خدمات فوق العاده ارزشمندی که طی این مدت در پرتو مدیریت خردمندانه این انسان شایسته در منطقه محروم و سنگلاخی و بی آب و علف بشاگرد به مرحله اجرا درآمده به شرح زیر است :

  ـ احداث و تعمیر بیش از 1100 کیلومتر راه دستیابی و ارتباطی.

  ـ تسطیح صدها هکتار زمین جهت ایجاد باغ و بندآبی، جهت اجرای طرح های آبخیزداری.

  ـ اجرای عملیات گسترده در جهت اجرای طرح های آبخیزداری.

  ـ احداث 3 سد بند نسبتا بزرگ جهت ذخیره آب برای مصارف شرب و کشاورزی.

  ـ احداث 34 باب دبستان در سطح منطقه.

  ـ احداث 4 مجتمع شبانه روزی و خوابگاهی راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه.

  ـ احداث حوزه علمیه برای برادران.

  ـ احداث حوزه علمیه برای خواهران.

  ـ احداث 3 باب مجتمع خوابگاهی دانش آموزی.

  ـ احداث درمانگاه شبانه روزی.

  ـ احداث 23 باب مسجد و حسینیه.

  ـ احداث حداقل 10 باب گرمابه عمومی.

  ـ احداث 2 باغ بزرگ مرکبات و نخلیات که مرکبات، خرما و سایر محصولات آن از نظر کیفیت در سطح استان و بلکه در سطح کشور بی نظیر است.

  ـ تسطیح اراضی و تجهیز آن در سطح وسیع جهت ایجاد باغات و واگذاری آن به محرومان به منظور خودکفایی آنان.

  ـ ایجاد مرکزی برای ارائه خدمات حمایتی و اداری به مردم منطقه بشاگرد به نام خمینی شهر.

  ـ تجمیع روستاییان از 1150 روستا و اسکان آنان در 430 روستا با هدف آسان سازی و ارتقای سطح خدمات رسانی به روستاییان.

  ـ تحت پوشش خدمات حمایتی قرار دادن بیش از 15 هزار نفر از محرومان منطقه در قالب طرح مددجویی و طرح شهید رجایی و ارائه انواع خدمات خودکفایی، درمانی، فرهنگی، آموزشی و پرداخت مستمری ماهانه به آنان و حمایت ویژه از ایتام منطقه.

  سرانجام امدادگر بزرگوار و یار و یاور مخلص محرومان و مستضعفان حاج عبدالله والی پس از عمری خدمت خالصانه و بی منت در سال 1384 و در سن 56 سالگی بر اثر عارضه سکته قلبی دعوت حق را لبیک گفت و روحش به ملکوت اعلی پیوست، روحش شاد و یادش گرامی باد.