در حال بارگذاری ...
 • دوخت برقع و خشابه

  طرز تهیه برقع:

  یکی از صنایع دستی رایج استان هرمزگان تهیه برقع و خشابه است. برقع یا به گویش محلی بُرکه روبنده ای است که از قدیم الایام یکی از ملزومات پوشاک زنان هرمزگانی بوده است. این وسیله در منطقه بشاگرد به دو منظور استفاده می شود. مهم ترین علت استفاده از آن حفظ حجاب و پوشش صورت است و دومین علت جلوگیری از آسیب اشعه مستقیم آفتاب که در این منطقه شدیدتر و سوزان تر از سایر نقاط کشور می باشد. این وسیله که در حال حاضر کمتر توسط خانم های جوان استفاده می شود برای محافظت پوست در برابر اشعه آفتاب و گرد و خاک بسیار موثر است. برقع در استان هرمزگان معمولا با پارچه های رنگی تهیه می شود و علاوه بر جنبه هایی که در بالا بیان شد جنبه تزیینی نیز دارد اما در منطقه بشاگرد بانوان فقط از برقع مشکی رنگ استفاده می کنند. برقع معمولا روی روسری و زیر چادر زنان بسته می شود. در زمان های قدیم برقع بیشتر به رنگ قرمز دوخته و استفاده می شد ولی در حال حاضر در بسیاری از مناطق بشاگرد فقط از برقع سیاه استفاده می شود. زنان هنرمند بشاگردی با اندک ملزوماتی این پوشاک را تهیه می کنند.

  برقع معمولا دو لایه دوخته می شود. لایه داخل آن از پارچه نخی رنگی و لایه خارجی از پارچه ساتن مشکی براق است. برای دوخت برقع ابتدا مقدار موردنیاز پارچه را که در حدود 40 در 20 سانتی متر است برش می زنند و دور آن را می دوزند. سپس پارچه را از وسط تا می کنند و به فاصله حدود 2 سانتی متر از تای پارچه را یک دوخت می زنند. یک قطعه چوب باریک داخل این مستطیل ایجاد شده قرار می دهند و قسمت بالا و پایین آن را می دوزند. در نهایت برای درست کردن قسمت چشم ها، در محل آن ها از روی پارچه برشی به طول 7-8 سانتی متر داده می شود و دور تا دور آن دوخته می شود تا امکان دیدن به راحتی فراهم شود. پس از این مرحله پارچه نرم و نخی دیگری به اندازه موردنیاز بریده می شود و به داخل برقع دوخته می شود. این کار برای تمیز بودن دوخت است و نیز برای این که پارچه ای که روی صورت قرار می گیرد مشکی نباشد. بند برقع با استفاده از کامواهای رنگی بافته می شود و به دو طرف آن وصل می شود.

  ارتفاع این وسیله دقیقا به اندازه صورت است و روی صورت قرار می گیرد و بندی که در دو طرف آن تعبیه شده است به پشت سر بسته می شود. قطعه چوب باریکی که در قسمت وسط برقع تعبیه شده است باعث می شود که قسمت وسط برقع محکم و استوار شود. بخش چوب دار برقع دقیقا محل قرارگیری برقع را روی صورت مشخص می کند زیرا این چوب دقیقا روی بینی قرار می گیرد و مانع حرکت کردن برقع در هنگام کار و فعالیت می شود.

  طرز تهیه خشابه:

  خشابه نیز دقیقا عملکردی مشابه برقع دارد و در منطقه بشاگرد هم به عنوان پوشش و حجاب زنان و هم برای محافظت پوست در برابر اشعه آفتاب مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله بیشتر توسط زنان جوان بشاگردی استفاده می شود و پوشیدن آن در سال های اخیر رواج پیدا کرده است.

  دوختن خشابه نسبت به برقع پارچه بیشتری نیاز دارد. خشابه از دو تکه پارچه تشکیل شده است. یک قسمت پشت سر قرار می گیرد و بخش بزرگ تر آن روی صورت آویزان می شود و به این ترتیب حجاب کاملی را به وجود می آورد. ابتدا خشابه را روی صورت می گیرند و بند آن را از قسمت پیشانی به پشت سر می بندند. سپس لایه رویی را به از بالا به پشت سر می اندازند. دوخت خشابه حدود 1 متر پارچه حریر نازک احتیاج دارد. دو لایه پارچه را برش می زنند و از قسمت پیشانی لایه چسب قرار می دهند و دو لایه پارچه را به هم می دوزند. دو بند جهت بستن خشابه به پشت سر در قسمت بالای خشابه دوخته می شود.