در حال بارگذاری ...
 • گیاهان منطقه بشاگرد

   

  نام گیاه نام لاتین شکل ظاهری مکانهای رویش کاربردها
  اشورک کسیرکنی Withania coagulans درختچه ای کوچک با کرک های خاکستری و شاخه های سخت، 30 تا 90 سانتی متر است. شاخه ها استوانه ای و پوشیده از کرک های انبوه خاکستری یا زرد می باشد. میوه سته به قطر 10 تا 15 میلی متر، کروی، صاف به رنگ زرد و به طور محکم به وسیله کاسه توسعه یافته احاطه شده که در سطح خارج دارای کرک های فلسی است.  این گونه خیلی در منطقه نادر می باشد و جزء گونه های
  در معرض انقراض است. احتمالا در نقاط شرقی بشاگرد بیشتر می باشد.
  میوه آن شیرین و برای مداوای زخم مورد استفاده است. در درمان آسم و صفرا مفید است. در درمان ورم چشم و تومورهای بواسیری مورد استفاده است ولی موجب ناراحتی های کبدی می شود.
  اشوه کندیکه Withania somnifera درختچه ای است به ارتفاع 1 تا 1/5 متر با شاخه های برافراشته، پشمالو، برگ ها غالبا به طول 5 تا 10 و به عرض 2/5 تا 5 سانتی متر می باشد. تعدادی از برگ ها بزرگ تر است، تخم مرغی پهن تا نیزه ای پهن به ندرت دایره ای- تخم مرغی می باشد. این گونه خیلی به ندرت در مناطق شرقی بشاگرد رویت می گردد و در حال از بین رفتن می باشد و جزء گونه های در معرض نابودی است. در گذشته در مسیرهای ایرانشهر به چابهار در اطراف نیک شهر پایه های قابل توجهی وجود داشت که امروزه مشاهده نمی شود.  ریشه آن مقوی، شفابخش و در معالجه سل، لاغری کودکان و ناتوانی های ناشی از کهولت و در رماتیسم و سوء هاضمه استفاده می شود و همچنین دارای خواص مخدر، مدر است. پودر ریشه و برگ آن برای زخم معده و تورم های دردآور به کار می رود. ضمنا گاهی میوه های آن همانند صابون مورد استفاده است. جوشانده آن برای سرماخوردگی مناسب است. دم کرده پوست آن برای آسم و ناراحتی های قفسه سینه مصرف می شود.
  انجره Blepharis ciliaris بوته ای است به ارتفاع تا 30 سانتی متر، به رنگ سبز روشن نقره ای، ساقه و انشعابات آن باریک است، برگ ها باریک و بلند و معمولا دارای دو جفت خار بلند جانبی و یک خار انتهایی می باشد. این گیاه در منطقه چندان قابل توجه از نظر رویش نیست و به ندرت در مناطق کوهستانی مرتفع مشاهده می شود. بذرهای آن خاصیت دارویی داشته، مدر و برای درد چشم و گوش مورد استفاده قرار می گیرد. در بشاگرد برگ خام آن را برای درد سینه می خورند.
  اورس Juniperus macropoda درختی سوزنی برگ، همیشه سبز و به ارتفاع 4 تا 15 متر. پوست قهوه ای قرمز با فیبرهای طولی که از تنه به صورت نوارهای عمودی جدا شده می ریزد. گل ها تک جنسی هستند ولی روی یک درخت به صورت یک پایه می باشد. در ارتفاعات خیلی بالای منطقه به خصوص در کوه های بلند، دموگ، دستگرد، در گازکوه، جخیش و پشگرم دیده می شود. به علت طول بسیار زیاد آن (تا 20 متر) در ساختمان های قدیمی به عنوان تیر سقف مورد استفاده بوده است. عطر و نرمی چوب آن برای مدادسازی بی نظیر است.
  ایشوه Rhazya stricta درختچه کوچک برافراشته معمولا تا 70 سانتی متر و گاهی تا یک متر ارتفاع است. شاخه ها پوشیده از برگ های برافراشته می باشند که تقریبا به صورت عمودی قرار دارند. برگ ها بدون پایک، ضخیم، متناوب به طول 7 تا 12 سانتی متر و به عرض 1/2 سانتی متر، به شکل نیزه ای-نواری یا بیضی-نیزه ای، در انتها با زاویه تند و بدون کرک، رگبرگ های کناری مشخص نیستند ولی رگبرگ های میانی برجسته است. این گونه در بشاگرد انتشار گسترده ای دارد. از غرب سندرک تا مناطق شرقی مشاهده می شود. در نواحی مرکزی بشاگرد از کف دره ها تا دامنه پایین تپه ها و کوه ها مشاهده می شود. شیره گیاه را با شیر مخلوط نموده و برای جوش های پوستی به کودکان می دهند. دم کرده آن برای گلودرد، تب خفیف، ضعف و ناتوانی عمومی مفید است. این گیاه ضد کرم بوده و برای معالجه درد چشم و دندان مورد استفاده می باشد.
  آرچن Amygdalus stocksiana درختچه ای بزرگ یا درخت کوچک بدون خار است. معمولا فرم درخت با ساقه های متعدد و گاهی واحد دارد و ارتفاع آن به 4 متر می رسد. پوست تنه خاکستری تیره، برگ ها کشیده، پهن با حاشیه نسبتا صاف است. در ارتفاعات 1600 متر و گاهی 1700 متری در کوه های بلند به خصوص کوه مهراب دیده می شود. یکی از گونه های مهم همراه جنگل های زیتون بوده و ارزش زیادی در ترمیم و ایجاد پوشش انبوه چوبی با ارتفاع قابل توجه دارد.
  آرچن Amygdalus wendelboi درختک یا درختچه بزرگ بی خار به ارتفاع تا 4 متر یا کمی بزرگتر. پوست آن قهوه ای زیتونی درخشان است، پهنه برگ بیضی تا تخم مرغی وارونه، انتهای برگها نوکدار و قاعده آن کمی گوه ای می باشد. این گونه در ارتفاعات بلند غالبا بیش از 1700 متر مشاهده می شود و در مناطق مجاور بشاگرد در کوه بلند گنو در بندرعباس دیده می شود. یکی از گونه های مهم همراه جنگل های زیتون بوده و ارزش زیادی در ترمیم و ایجاد پوشش انبوه چوبی با ارتفاع قابل توجه دارد.
  بستل Sageretia thea درختچه بزرگی است که ارتفاع آن به 2 تا 3 متر می رسد. شاخه های بدون کرک و خاکستری رنگ آن انشعابات متعدد و تا حدی به هم پیچیده دارد. شاخه ها غالبا کج هستند و درختچه فرم منظمی پیدا نمی کند وغالبا خمیده است. تقریبا در تمامی کوهستان های مرتفع به خصوص از 1500 متر به بالا دیده می شود ولی به صورت تک درختچه و به عبارت دیگر خیلی پراکنده است. این درختچه از نظر خوراکی و دارویی مورد توجه مردم منطقه قرار دارد، طعم شیرین میوه، خاصیت ملین آن و به خصوص به عنوان تصفیه کننده خون مورد علاقه ساکنین بشاگرد می باشد.
  بوئنگ Salvia macilenta بوته یا درختچه کوتاه به ارتفاع غالبا 30 گاهی تا 50 سانتیمتر، دارای شاخه های متعدد، سخت و محکم و برافراشته است. شاخه های مسن خاکستری تیره و شاخه های جوان خاکستری روشن است. آن هایی که تازه سبز شده است سبز تیره می باشد. این گونه در بشاگرد انتشار وسیعی دارد و بین ساکنین منطقه به خاطر استفاده ای که از آن می کنند شهرت دارد. اما انبوهی آن خیلی کم و به طور پراکنده دیده می شود. دم کرده گیاه برای تقویت معده، ضد نفخ و ضد رماتیسم، همچنین برای تسکین خارش ها استفاده می شود. بذر آن برای سرفه و پودر دانه های آن برای تسکین درد دندان مورد استفاده است.
  بوئنگ Salvia santalinifolia این گونه نیز بوته ای بوده و به ارتفاع حدود 30 سانتی متر می رسد ولی معمولا کوچک تر است. برگ ها به رنگ سفید خاکستری، در حاشیه سینوسی، برگ ها گاهی شانه ای، برگ ها سبز تیره در حاشیه صاف می باشد. این گونه به ندرت دیده می شود. درمان ناراحتی های گوارش، نفخ و کاهش دردهای عضلانی است. در درمان گلودرد و ناراحتی های لثه موثر است. محرک و آرام بخش سیستم عصبی است.
  بی پتک Populus euphratica درختی است خزان کننده متوسط به ارتفاع تا 15 متر با پوست خاکستری روشن ضخیم و با برجستگی های طولی، قطر تنه گاهی به 70 سانتی متر می رسد. برگ ها در روی تاج یا شاخه های بالغ پهن و بادبزنی شکل، لوبدار یا دانه دار- کنگره دار است و در قاعده دارای 3 تا 5 رگبرگ می باشد. طول آن ها غالبا 5 تا 7/5 سانتی متر است. دمبرگ به طول 1/3 تا 5 سانتی متر می باشد که معمولا دارای دو غده بزرگ نزدیک به پهنه برگ است. این درخت فقط در مجاورت خاک های مرطوب کناره رودخانه ها و آب های شیرین است و با توجه به سیستم ریشه ای پراکنده که ایجاد جست می کند نقش عمده در حفاظت خاک های کناره و بستر رودخانه دارد. در بشاگرد نیز در کنار رودخانه های بیورج، روخانه انگهران و رودخانه جغین یافت می شود. مهم ترین ویژگی این گونه گیاهی حفاظت کناره رودخانه است. پوست درخت به عنوان ضد کرم روده مورد استفاده است و همچنین برگ های آن مانند برگ های بید تب بر است.
  پاوندر Pycnocycla bashagardiana گیاهی است چوبی، بوته ای یا درختچه کوچک به ارتفاع تا 60 سانتی متر، به رنگ سبز آبی، بدون کرک یا دارای کمی کرک در شاخه های سالانه یا دوسالانه. شاخه های مسن تا قطر 10 سانتی متر شیاردار است. برگ ها میله ای بدون انشعاب، ظریف و درخشان غالبا سبز کمی مایل به زرد به طول تا 12 سانتی متر می باشد. در قاعده پهن شده و ساقه آغوشی می گردد. این گونه انتشار وسیعی در بشاگرد دارد و تقریبا در تمامی کوهستان های بدون خاک منطقه در سخت ترین شرایط پایداری می کند. هنگامی که شیب بعضی دامنه ها زیاد و سطح سنگ ها تقریبا صاف و لغزان است، پایه هایی از این گونه تنها گیاه دامنه را تشکیل می دهد. گل های آن را به صورت دم کرده برای درمان شکم درد مورد استفاده قرار می دهند. برای حفاظت خاک گونه بی نظیری است، در استقرار پوشش گیاهی دامنه های عاری از خاک و گیاه نقش مهمی می تواند داشته باشد.
  پاه Euphorbia larica درختچه ای است تقریبا بی برگ و یا با برگ های باریک و کوچک شده، همیشه سبز با انشعابات متعدد برافراشته که به طور انبوه از قاعده درختچه تا ارتفاع 1/5 متر از سطح زمین بالا می آیند. انشعابات آن حالت متورم دارند و بی شباهت به خانواده کاکتوس نیستند. در اکثر دامنه های کوهستانی بشاگرد مشاهده شده و گاهی نیز در شرایط سخت و جایی که همه گیاهان از بین رفته تنها گونه باقیمانده است که فضای سبز به صورت لکه های پراکنده ایجاد می کند. حفاظت از خاک و مقاومت آن به گرما و خشکی بسیار قابل توجه می باشد. شیرابه آن در از بین بردن زگیل های روی پوست بسیار موثر بوده، ضد اسهال خونی است. جوشانده آن برای آسم و آلودگی های برونشیتی مفید است.
  پوتوراک Grewia tenax درختچه ای بزرگ، با شاخه های انبوه متعدد به ارتفاع تا 2 متر است. برگ ها ساده بیضی شکل 1/5 تا 2/5 سانتی متر و بدون کرک، با حاشیه دندانه دار تیز و با سه رگبرگ برجسته می باشد. گل ها منفرد و یا جفت و در مقابل برگ ها ظاهر می شود. گلبرگ ها کوچک و سفید با پرچم های بلند بیرون آمده است. در مناطق کوهستانی نسبتا مرتفع منطقه مانند کوه های درجگ، مهراب، کوه های مناطق گهرکوه، به مقدارکم مشاهده می شود. میوه های آن مورد تغذیه پرندگان است. گل های آن مورد توجه زنبورعسل است. جوشانده چوب آن برای معالجه سرفه و درد پهلو مورد استفاده قرار می گیرد. پوست آن برای ناراحتی های مجاری ادرار مفید است.
  پیر Salvadora oleoides درختی است کوچک و همیشه سبز به ارتفاع تا 5 متر و گاهی بلندتر. شباهت بسیاری با درخت چوج S.persica دارد به نحوی که از طریق ظاهر درخت و برگ ها تشخیص این دو گونه بسیار مشکل است. مشخصات گل آذین خیلی به هم نزدیک می باشد. این گونه در مرز شرقی بشاگرد با بلوچستان دیده می شود و بهتر و بیشتر از چوج قادر به استقرار در دامنه های صخره ای است. میوه آن اشتهاآور، ملین، ضدکرم، باخاصیت پادزهری است. در معالجه بواسیر، غدد، برونشیت و بیماری های طحال و آب آوردگی شکم به کار می رود.
  پیمائوک Asphodelus tenuifolius گیاهی است یکساله به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر، گلها سفید و روی گل آذین کشیده بلند به صورت تنک قرار دارند. میوه کپسول تقریبا کروی به قطر 4 تا 5 میلی متر است. این گونه غالبا به صورت علف هرزه در جنوب و کشورهای شمال آفریقا و پاکستان و هندوستان است. در خاکهای لیمونی مشاهده می شود و در بشاگرد انتشار وسیعی ندارد. ریشه آن از از قدیم برای تولید چسب به نام سریشم در نجاری مورد استفاده بوده است. بذرهای آن مدر بوده و به صورت مصرف خارجی برای درمان مورد استفاده اند.
  ترات Haloxylon salicornicum درختچه ای است به ارتفاع 1 متر با انشعابات متعدد، بدون برگ، ساقه و شاخه ها زرد رنگ پریده است و هنگام خشک شدن سیاه نمی شود. شاخه های جوان بند بند، در محل بندها دو نوک مثلثی کشیده می شود که معادل برگ ها بوده و درون آن کرکی است. گل ها در خوشه های برافراشته و برگ های آن به طول 1/5 میلیمتر و تقریبا بیضی شکل می باشند. این گونه در غرب بشاگرد در دشت های کم ارتفاع خاک های شنی یا شنی رسی نسبتا شور مشاهده می شود. مناسب کشت در خاک های شور نسبتا سبک است. گیاه کلا سمی است.
  ترشک Rumex vesicarius گیاهی است یکساله و یک پایه، بدون کرک که ساقه ها از نزدیک ریشه منشعب شده و نسبتا گوشتی، سبز رنگ پریده به ارتفاع 15 تا 30 سانتی متر است. برگ ها 2/5 تا 7/5 سانتی متر، در انتها با نوک کند یا کمی تند، تخم مرغی- بیضی یا متمایل به مستطیل است. میوه آن به قطر 1/3 سانتی متر سفید یا ارغوانی است. این گونه به طور پراکنده در مناطق کوهستانی بشاگرد و همچنین کناره های رودخانه یا مسیل های نسبتا مرطوب دیده می شود. برگ های این گیاه به علت ترش و خوشمزه بودن به عنوان سبزی مورد استفاده اهالی قرار می گیرد. ریشه های آن ملین است و به طور کلی این گیاه در دفع سموم بدن و همچنین سنگ کلیه موثر می باشد.
  تولوموچ Pteropyrum scoparium
  Pulicaria arabica
  درختچه ای است به ارتفاع تا 1/5 متر با انشعابات خیلی متعدد، بدون کرک با شاخه های خاکستری صاف یا کمی سفید، منقط به فلس های کوچک یا برجستگی های زگیل مانند. برگ ها مجتمع به تعداد 3 تا 6، گوشتی، گرزی یا میله ای شکل و سبز درخشان به طول تا 2 سانتی متر هستند که به طور انبوه روی شاخه ها قراردارند به نحوی که گیاه در سرآغاز فصل رویش کاملا سبز پر پشت می گردد. در بعضی نواحی گونه غالب می گردد مانند شمال غرب سردشت در دامنه های مشرف به شهر بابک. در مناطق مرکزی بشاگرد بیشتر دیده می شود. درختچه ای است که از نظر ایجاد پوشش چوبی حائز اهمیت است و با توجه به مقاومت آن به خشکی و استعداد استقرار در دامنه های تپه ماهوری مورد استفاده در احیای پوشش گیاهی خواهد بود. مانند دیگر درختچه ها، چوب آن به عنوان سوخت مورد استفاده قرار می گیرد.
  تهم Pergularia tomentosa درختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 1/5 متر و تمامی اندام ها پوشیده از کرک است. شاخه های مسن موج دار و شاخه های جوان حالت رونده و پیچیده دارند. گیاه به رنگ سبز مایل به خاکستری یا نقره ای است. برگ ها متقابل، قلبی شکل به ابعاد 3/3 سانتی متر می باشد. این گونه به طور خیلی پراکنده در بشاگرد مشاهده می شود و نقش مهمی در سازندهای گیاهی ندارد. برای دفع کرم روده مورد استفاده است.
  جگ Dalbergia sissoo درختی است بزرگ، خزان کننده با تاج نسبتا سبک یا تنک و با تنه قدری خمیده. پوست آن به ضخامت 2/5 سانتی متر به رنگ خاکستری است. برگ ها مرکب، دارای 3 تا 5 برگچه می باشند که به طور متناوب روی محور برگ قرار می گیرند. این گونه از ارتفاعات نسبتا زیاد منطقه تا دره های کم ارتفاع انتشار دارد. در مسیر کوه مهراب تا ارتفاع 1450 متر مشاهده شده است. در صنعت کاردسازی که در بشاگرد در مقیاس کوچک وجود دارد، از چوب جگ برای تهیه دسته کارد استفاده می کنند. پوست و چوب این درخت تند، تیز و گس است و برای قوه باء، سقط جنین و به عنوان خلط آور، دفع کرم، ضد سوختگی و اشتهاآور به کار می رود، تشنگی و تهوع را کاهش می دهد.
  چوج Salvadora persica درخت کوچکی است همیشه سبز و به ارتفاع 7 متر، گاهی در شرایط مناسب بیشتر، دارای شاخه و انشعابات متعدد، پوست تنه خاکستری یا نخودی رنگ برجسته و با شیارهای طولی، چوب آن زرد مایل به سفید است. شاخه های انتهایی آویزان و با خطوط یا نوارهای طولی ظریف، درخشان و تقریبا سفید می باشد. این گونه در هیچ یک از مناطق مرکزی و شمالی بشاگرد مشاهده نمی شود ولی در مجاورت بشاگرد یا مناطق مجاور خود به سمت جنوب غرب، جایی که دشت های کم ارتفاع قرار دارند و همچنین از سمت شرق بشاگرد به سوی بلوچستان دیده می شود. میوه آن شیرین، مقوی باء، زهرکش، مقوی معده، اشتهاآور و خلط آور است.
  خاسه روک Daphne mucronata درختچه ای است معمولا به ارتفاع تا 2 متر گاهی بیشتر، با انشعابات زیاد، شاخه های جوان دارای کرک های ریز و انبوه است. برگ های باریک و بلند آن همیشه سبز می باشد. طول برگ ها 2/5 تا 5 سانتی متر و عرض آن ها 5 تا 10 میلی متر است. گل ها سفید با لکه های ارغوانی و میوه سته نارنجی رنگ است. در بشاگرد به تعداد خیلی کم در مناطق کوهستانی بلند معمولا بیش از 1500 متر مشاهده می شود، که نقش قابل توجهی از نظر جوامع گیاهی ندارد. در ارتفاعات زیاد بعد از تخریب جنگل این گونه معمولا مستقر شده و با ایجاد  پوشش همیشه سبز نقش قابل توجهی را در حفاظت خاک بازی می کند. پوست و برگ های آن برای درمان ناراحتی های جلدی مناسب است. برگ های له شده آن به همراه روغن به عنوان ضماد و مرهم برای جوش و کورک مورد استفاده است.
  خورانش Otostegia persica درختچه ای است به ارتفاع 1/5 متر. شاخه ها 4 وجهی، برگ ها بادبزنی، در حاشیه بالا دندانه دار، کنگره دار، برگ ها متقابل و یا 4 عدد در یک پیرامون می باشند. این گونه در بشاگرد انتشار وسیعی داشته و در تشکیل پوشش گیاهی نقش قابل توجهی دارد. شیره برگ های آن برای مداوای لثه و تورم چشم مورد استفاده است. مردم منطقه نیز معتقدند که این درختچه در درمان مالاریا نیز موثر است. همچنین در درمان تنظیم فشارخون و کاهش چربی خون مورد استفاده قرار می گیرد.
  خورش Taverniera spartea درختچه ای است به ارتفاع تا 2 متر با شاخه های متعدد برافراشته، سیمای درختچه جمعا حالت هرمی- استوانه ای به رنگ نقره ای دارد. شاخه پوشیده از کرک های انبوه ابریشمن سفید است. این گونه در بشاگرد تقریبا در بستر و یا در کناره های تمامی مسیل ها مشاهده می شود. هرگز وارد دامنه های کوهستانی که غیر مسیل می باشد نمی گردد. این گونه گیاهی برای ایجاد تراکم پوشش گیاهی رودخانه های منطقه همراه با گز و درخت های کنار و کهور به خاطر تثبیت ازت مورد استفاده قرار می گیرد.
  خون دار Ephedra gerardiana درختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 1/2 متر ساقه چوبی، شاخه ها سبز و بدون برگ و برافراشته اند. فواصل میان گرهی به طول 1/3 تا 3/8 سانتی متر و شیاردار می باشند. گاهی در ارتفاعات مشاهده می گردد. به دلیل پوشش انبوه سهم مهمی در نگهداری از خاک به عهده دارند. میوه های گوشتی آن مورد تغذیه پرندگان و بعضی جانوران دیگر قرار می گیرد. در درمان برونشیت، ناراحتی های قفسه سینه و به عنوان خلط آور و مسکن سرفه و ضدآسم مورد استفاده اند.
  داز Nannorrhops ritchieana نخل کوتاه به ارتفاع تا 3 متر است. برگ ها پنجه ای به رنگ سبز کبود می باشد. برگ ها از یک ریزم زیرزمینی به طول 2 تا 3 متر و ضخامت حدود 8 سانتی متر به وجود می آیند. گاهی این نخل ایجاد ساقه بلند کرده و تا 6 متر ارتفاع می رسد و برگ ها از ساقه به وجود می آیند. این گیاه انتشار وسیعی در قسمت های عمده بشاگرد دارد. از کف مسیل ها تا گاهی دامنه های مرتفع کوهستانی و در درون دره ها یا گودال ها قرار دارد. این گونه مختص بسترهای پست، دشت های کم ارتفاع نسبتا مرطوب و آبراهه ها و مسیل ها می باشد. حصیرهای مورد استفاده در ساختن کپر و همچنین پوشش کف زمین داخل کپر از داز است. از برگ های داز در ساخت کیف و کفش و جارو و طناب استفاده می شود. میوه های داز خوراکی است و به آن تیلگ می گویند و از هسته آن تسبیح درست می کنند.
  دف Taverniera  nummularia درختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 60 سانتی متر، ساقه ها با کرک های پراکنده به رنگ خاکستری سفید، کرک های کوتاه تا خوابیده. گوشوارک ها به طول 2 تا 5 میلی متر. برگ ساده و یک برگچه ای است. برگ ها تقریبا بدون کرک یا با کرک های در سطح رو پراکنده یا خوابیده انبوه که رنگ سفید خاکستری به آن می دهد. این گونه در مناطق شرقی بشاگرد مشاهده گردیده و تا نیک شهر و سپس چابهار ادامه می یابد. از نظر کاربرد مشابه لاتی T.cuneifolia است.
  دهیر Lycium shawii دهیر درختچه ای است بلند و خاردار که ارتفاع آن گاهی به 3 متر یا بیشتر می رسد و شاخه های متعدد برافراشته تولید می کند. میوه سته به رنگ قرمز روشن یا نارنجی به قطر حدود 5 میلی متر و خوراکی است. در دامنه ها و دره های رو به شمال مشاهده می شود. در مناطق مرکزی بشاگرد مانند درنگ مدو جمعیت زیادی در آبراهه ها و زمین های پست و گودالی یا مسیل ها یافت می شود. در تثبیت خاک مسیل ها و زمین های شنی بسیار موثر است. خون را تقویت می نماید. در درمان خارش های شدید بدنی و دندان درد مورد استفاده است. شیره برگ آن قدرت بینایی را افزایش می دهد.
  روز گردش Cleome گیاهانی هستند با غدد زیاد در سطح برگ ها یا ساقه آن ها، زائدها غالبا چسبناک هستند و بوی نامطبوع دارند. همگی گونه های این گیاهان علفی هستند. چند گونه از این جنس به طور بسیار نادر در  منطقه بشاگرد دیده می شود. برگ ها و ریشه این گیاهان محرک، ضد تورم لثه و دفع کننده کرم روده و معالج رماتیسم و تومور و تورم هستند. برگ های این گیاه همچنین برای درمان برص خوب می باشد.
  روئین تاج Oldenlandia retrosa گیاه بوته ای است به ارتفاع تا 45 سانتی متر با انشعابات دو یا سه شاخه ای که بسیار نازک و به رنگ سبز مایل به زرد می باشد. برگ ها متقابل، معمولا کوچک و باریک است و گل ها کوچک به رنگ سفید به تعداد 2 یا 3 عدد روی پایک نازک جانبی قرار دارد. میوه کپسول کروی است و پس از رسیدن کامل کاهی رنگ می گردد. این گونه به طور خیلی پراکنده در منطقه مشاهده می گردد و نقش چندانی در ایجاد پوشش گیاهی ندارد. برای درمان سوختگی و دفع کرم مورد استفاده است.
  رهک Helianthemum بوته ای است به ارتفاع تا 40 سانتی متر با انشعابات باریک و متعدد که غالبا به رنگ خاکستری تا نقره ای است. به خصوص در زمستان روی دامنه ها هنگامی که گیاه بدون برگ یا کم برگ است رنگ خاکستری روشن یا نقره ای آن این گونه را از بقیه گیاهان متمایز می سازد. این گونه بوته ای انتشار وسیعی در بشاگرد دارد و در مناطقی که قارچ دنبلان تولید می شود حضور دارد. تولید قارچ دنبلان که در منطقه آگهر، آخر، گوشک گفته می شود وابسته به حضور این گونه است و لذا با توجه به ارزش غذایی دنبلان حفظ این گونه ضروری است. همچنین نقش عمده در حفاظت خاک دارد.
  زامور Cocculus pendulus این گیاه چوبی بالا رونده بوده و از درختانی مانند کنار، جگ و کهور در منطقه بالا می رود. به ندرت هنگامی که درخت نباشد از دامنه های کوه از تخته سنگ ها آویزان می شود. قطر ساقه این گیاه در جنوب کشور گاهی از 20 سانتی متر نیز تجاوز می کند، گلها جانبی و تک جنسی است. میوه شفت و به رنگ قرمز یا نارنجی است. این گونه در دامنه های کوهستانی پر درخت بیشتر دیده می شود ولی به دلیل قطع بی رویه درختان در دامنه های کوهستان های بلند منطقه به طور خیلی نادر مشاهده می شود. این گیاه تاج درختان بزرگ را به شدت اشغال کرده، با آویزان شدن خود منظره بسیار جالبی ایجاد می کند که در آرایش پارک ها از نظر زیبایی منظره بسیار قابل توجه است و برای از بین بردن تب های نوبه ای به کار می رود.
  زربروک Platychaete aucheri بوته ای است به ارتفاع تا50 سانتی متر. تمامی گیاه دارای کرک های پراکنده و غده ای می باشد. ساقه گل دهنده عمیقا دو شاخه و علفی و به طور قوسی برافراشته است. در قسمت پایین به طور انبوه و در قسمت بالا به طور تنک برگ دار است. برگ ها کاغذی با رگبرگ میانی برجسته هستند. انتشار آن در مناطق شمال غرب بشاگرد بین سندرک و جغین است. در خارج از بشاگرد در دامنه های کوه های فینو، سیرمند تا کرمان دیده می شود. در جهت ایجاد پوشش متراکم در سازندهای کنگلومرایی با مورفولوژی دشتی- تپه ماهوری گونه بسیار ارزنده ای است و در معالجه آسم بسیار موثر است.
  زیره سیاه Bunium Persicum دارای غده زیرزمینی است. هر چتر دارای 20 تا 30 گل است. دانه باریک و نواری به رنگ خاکستری مایل به سیاه است. در ارتفاعات بالای کوه های مهراب، درگاز، دستگرد، مرگ بمبارک، لنگران و هولوموک مشاهده می شود. به عنوان طعم دهنده مواد غذایی استفاده می شود و همچنین ضدعفونی کننده و تقویت کننده معده است. قدرت بینایی را افزایش می دهد. ضد نفخ، خلط آور و مدر می باشد. اشتها را زیاد می کند و برای افزایش شیر استفاده می شود.
  سگ دندان Pycnocycla musiformis گیاه پایا و بوته ای است به ارتفاع 20 تا 55 سانتی متر، برگ های آن دارای تقسیمات 3 تا 5 تایی، باریک و خطی به طول 4/5 سانتی متر می باشد. گاهی بلندتر، در سطح شیاردار، دمبرگ تقریبا معادل طول برگ است. پایک گل برافراشته، بدون برگ به ارتفاع 15 تا50 سانتی متر، در انتها به تعداد زیادی گل که به صورت کروی یا چتری قرار دارد منتهی می شود. انتشار این گونه در ارتفاعات بالای بشاگرد و مناطق مرزی آن با کرمان است و نقش مهمی در ایجاد پوشش بشاگرد ندارد. این گونه از نظر کاربرد به نظر می رسد پایداری گونه P.bashagardiana را نداشته باشد.
  سگدر Capparis به صورت یک درختچه یک متری با برگ های نسبتا ضخیم و خارهای سخت برگشته است. گیاهانی هستند خاردار، خارها از تغییر شکل گوشوارک ها در قاعده برگ به وجود آمده اند، به صورت درختچه های 1 متری با برگ های نسبتا ضخیم و خارهای سخت برگشته می باشد. دارای گلبرگ های سفید و با پرچم های متعدد ارغوانی می باشند. یک گونه از این گیاه به نام سگدر(Sagder) در مسیر روستای سیت مشاهده گردیده و گونه دیگر این گیاه به نام C.spinosa و بیشتر در شمالغرب بشاگرد مانند مناطق شمالی و غرب سندرک دیده می شود. این گونه گیاه ها همگی جزء محرک ها، ضد ورم لثه و ضد تشنج است. در مداوای نقرس، کم خونی و تنظیم قاعدگی، ضعف اعصاب، و حالات عصبی مورد استفاده اند. پوست ریشه ملین، مقوی، خلط آور و دافع کرم روده می باشد.
  سوته Francoeuria undulata بوته ای است به ارتفاع 30 تا60 سانتی متر دارای شاخه های متعدد و به شدت در هم رفته که در قاعده چوبی هستند. این شاخه ها برافراشته و پر برگ و پوشیده از کرک های نازک و بلند موجدار می باشند. گلبرگ ها زرد پررنگ می باشند. کاکل بذرها به طول 2 تا 3 میلی متر و در قاعده بر روی یک حلقه چسبیده اند، طول آن ها سه برابر طول خود بذر است. این گونه به طور پراکنده در مناطق نسبتا شنی و دشت های منطقه دیده می شود. گیاه خشک شده را به صورت پودر به عنوان مرهم زخم در جانوران مانند گاو استفاده می کنند.این گیاه در معالجه اسهال خونی موثر است.
  فرشم Reseda aucheri بوته ای است به ارتفاع تا 50 گاهی هم تا60 سانتی متر، دارای شاخه های متعدد برافراشته و از قاعده چوبی است. برگ ها یا تخم مرغی به ابعاد 4 در 6 سانتی متر با حاشیه صاف و انتهای گرد و یا نواری به طول 5 سانتی متر وعرض 1 سانتی متر با حاشیه موجدار و انتهای نوک دار می باشد. این گونه به طور خیلی پراکنده در مناطق مختلف به خصوص مرکزی و شرقی دیده می شود. ریشه های این گیاه ملین و مقوی باء و ضمنا مدر می باشد. دانه های له شده آن به صورت استعمال خارجی برای رفع التهاب به کار می رود. این گیاه برای رفع تشنگی بسیار مفید است. خیلی خنک کننده می باشد و برای افرادی که در معرض تشنگی قرار دارند جویدن برگ های آن کمک زیادی در رفع عطش می کند.
  کاش Saccharum ravennae یکی از گندمی های خیلی بزرگ محسوب می شود. با انبوهی از برگ های بلند نواری، که شکل زیبایی به گیاه می دهد. ارتفاع آن گاهی از 3 متر تجاوز می کند و به 4 متر می رسد. ساقه آن با گره های متعدد در طول خود می باشد. برگ ها نواری و به بلندی تا یک متر می رسد، در قاعده دارای کرک های بلند ابریشمی خشن است. حاشیه برگ ها زبر و رگبرگ میانی نسبت به کل سطح برگ پایین تر قرار می گیرد. کاش بلندترین گرامینه با انتشار وسیع در مسیل ها می باشد. غالبا همراه با گز در بستر رودخانه های بزرگ فصلی مشاهده می شود. ساقه های آن مانند نی سخت و قابل استفاده برای قلم خط می باشد. ریشه های آن آرام بخش و مدر است.
  کپوک Cousinia stocksii درختچه ای است با انشعابات زیاد به ارتفاع تا 60 سانتیمتر. ساقه اصلی خاکستری تیره، قسمت بالای تاج با انشعابات باریک علفی و به شدت خاردار است. ساقه های گل دهنده متعدد باریک، شکننده و جمعا با آرایش دیهیمی است. این گونه در بشاگرد انتشار نسبتا وسیعی دارد. با توجه به این که درختچه بسیار مقاوم به خشکی است و به علت خاردار بودن کمتر مورد تغذیه دام می باشد، لذا برای احیای دامنه های خرده سنگی گونه مناسبی است. از کاربرد دارویی آن اطلاعی در دست نیست.
  کرت Acacia ehrenbergiana درختچه بزرگ و درخت کوچک، با یک تنه و ارتفاع حدودا تا 5 متر است. شاخه های خاردار و برگ ها مرکب دوشانه ای زوج دارد. در دامنه های رو به جنوب و ارتفاعات کمتر از 1100 متر مشاهده می شود. جنگل کاری در دامنه های رو به جنوب جهت احیاء و ترمیم پوشش گیاهی، برای تثبیت ازت، تولید چوب سوخت، تولید نوش و گرده برای زنبورعسل
  کرتوس Gaillonia aucheri درختچه ای است کوچک با انشعابات گسترده به ارتفاع 1 متر، شاخه ها سخت، خار مانند و به رنگ سفید. برگ ها خیلی کوچک به طول 1/5 سانتی متر، متقابل یا در پیرامون های 3 تایی قرار دارند. قاشقی، نواری یا سوزنی و کمی گوشتی و به رنگ سبز تیره هستند. گوشوارک ها دندانی شکل و گلبرگ ها سفید هستند. این گونه بیشتر در مسیل های سنگلاخی مشاهده می شود و بیشتر در شمال سندرک تا جغین در جامعه های گز انتشار دارد. گیاه دارویی خوبی برای گلودرد و فشار خون است و برای این منظور برگ های آن را مانند سیگار می کشند، گیاه را در آب خیس کرده، آب آن را برای شستن کودکانی که دارای درد شکم هستند به کار می برند.
  کرخوک Sophora griffithii درختچه ای است با انشعابات متعدد برافراشته، راست به ارتفاع تا 3 متر به ندرت بیشتر، شاخه ها با کرک های کوتاه و انبوه سفید. برگ ها مرکب، تک شانه ای فرد به طول 10- 15 سانتی متر دارای 10 تا 20 جفت برگچه به اضافه برگچه انتهایی است. انتشار این گونه در کوهستان ها و دامنه کوهستانی مناطق مرکز تا شمالی می باشد. غالبا در دامنه های رو به شمال از خط القعر دره ها تا ارتفاع قابل توجه از کوه بالا می رود. از سردشت به کهناب، از سردشت به انگهران و بشنو این گونه را با جمعیت قابل توجهی می توان دید. شیره این گیاه برای مداوای ناراحتی های چشم مورد استفاده می باشد. ریشه های آن به صورت دم کرده و گرم برای از بین بردن سردرد مفید است. بذرهای آن را به صورت پودر درآورده و مخلوط با روغن برای کشتن و از بین بردن رشک استفاده می کنند.
  کرگ Calotropis procera درختچه ای است بزرگ به ارتفاع تا 3 متر، که شاخه های جوان پوشیده از کرک های انبوه سفید دارد. برگ ها تقریبا خیلی بزرگ به طول 6 تا 15 سانتی متر وعرض 4/5 تا 8 سانتی متر، گلها به صورت گرزن چتر مانند هستند، به رنگ سفید با لکه های ارغوانی که در انتهای ساقه ظاهر می گردند. کرگ در نزدیک آبادی ها و در نخلستان هاست و چندان نقشی در ایجاد پوشش گیاهی منطقه ندارد. معمولا در خاک های سبک گسترده شده است و دامنه های سنگی کوه های بشاگرد جایگاه مناسبی برای رویش این گیاه نمی باشد. شیره این گیاه تند، گرمابخش، ملین، دافع کرم روده، شفابخش ادرارهای سخت و زخم معده است. خاکستر آن خلط آور، برگ های داغ آن برای رفع دردهای درون شکم موثر است. گل های آن مقوی است و در معالجه آسم و بواسیر مورد استفاده قرارمی گیرد. شیره گیاه به عنوان سم و برگ های آن به عنوان یک پماد برای زخم مورد استفاده است.
  کریچ Zygophyllum eurypterum درختچه ای است به ارتفاع 2 متر با شاخه های متعدد برافراشته و منشعب، شاخه ها خاکستری تیره، برگ ها ساده، متقابل و بادبزنی شکل یا قاشقی پهن با حاشیه صاف، پهنک برگ به طول 15 میلی متر و به عرض 5 تا 10 میلی متر است. در اکثر دامنه ها و تپه ماهورها مشاهده می شود. گاهی
  این درختچه تنها گیاه دامنه ها در مناطق مرکزی و به سمت شرق بشاگرد می گردد. 
  این گونه در تشکیل پوشش گیاهی بشاگرد جزء گونه های درجه اول است و قسمت عمده غذای مورد چرای بز را در منطقه تشکیل می دهد و در حفاظت خاک دامنه ها نقش اساسی دارد.
  کلپوره Teucrium stocksianum گیاهی است بوته ای با انشعابات زیاد از قاعده، شاخه های متعدد، گاهی متقابل و گاهی متناوب قرار می گیرند، با کرک های خوابیده مخملی که خیلی متغیر است و ممکن است به صورت انبوه یا بلند، کمی مجعد و به رنگ سفید یا خاکستر باشد. این گونه در مناطق کوهستانی میانی و بلند انتشار داشته
  و مورد توجه ساکنین منطقه از نظر درمانی است.
  کلپورک با عطر زیادی که دارد برای چاشنی در مواد غذایی مورد استفاده است. قابض بوده، عرق آور و دافع کرم می باشد. تقویت کننده معده و ضد اسهال است. در درمان سرفه و آسم نیز موثر است. همچنین در درمان رماتیسم و ناراحتی های گوارش مفید است. دهان شویه بسیار خوبی است و موجب التیام زخم های لثه می گردد.
  کلمشتر Physorrhynchus brahuicus درختچه ای است کوچک به ارتفاع تا 1/2 متر به رنگ کبود. برگ ها تخم مرغی وارونه در قاعده باریک و کشیده، ضخیم گوشتی، برگ های بالاتر کوچک تر و مستطیلی- نیزه ای است. این گونه بیشتر در دامنه های بدون خاک در مناطق مرکزی بشاگرد مانند سردشت تا انگهران و سردشت تا کهناب با تعداد قابل توجه مشاهده می شود. این گونه پوشش گیاهی قسمتی از جیره غذایی دام های منطقه را که عمدتا بز و به ندرت شتر است تامین می کند و در درمان رماتیسم مورد استفاده می باشد.
  کلیریم Ochradenus aucheri درختچه ای به ارتفاع 1 متر و با قطر تاج غالبا بیش از 1/5 متر است. این درختچه از قاعده منشعب شده، تعداد زیادی ساقه های برافرشته ایجاد می کند. شاخه ها نسبتا باریک و سبز هستند. میوه آن کپسول به رنگ زرد است و در موقع رسیدن زرد روشن می گردد. این درختچه در دامنه های خشک تپه ماهوری بشاگرد انتشار نسبتا وسیعی دارد. در ارتفاعات کمتر از 1000 متر و به خصوص کمتر از 700 متر قرار دارند. پودر برگ های آن برای معالجه زخم ها و همچنین از بین بردن کرم های حشرات که بر روی پوست ایجاد مزاحمت می نمایند، مصرف می گردد. در بلوچستان به آن کرم کش نیز می گویند.
  کما .Ferula spp چندین گونه ازجنس Ferula در منطقه بشاگرد مشاهده می شود که شناسایی دقیق همه آن ها به علت از بین رفتن نمونه ها در حادثه سیل ممکن نشد. در کوه های شمال غرب بشاگرد در ارتفاعات درگاز، مهراب وغیره گونه هایی چون F.assa Foetida وجود دارند که در ارتفاع بیش از 1500 متر ارتفاع دیده می شوند. انقوزه غالبا به صورت قرص برای برونشیت، آسم برونشیتی، سیاه سرفه و سایر ناراحتی های ریوی مورد استفاده است. فشارخون را پایین آورده و خون را رقیق می کند.
  کوتور Amygdalus eburenea درختچه ای با ارتفاع حدود 1/5 متر و شدیدا خاردار، بدون کرک، صاف و تقریبا درخشان و به رنگ سفید و یا خاکستری مشاهده می شود. در بسیاری از مناطق کوهستانی کم ارتفاع (1100 تا800 متر) تا کوهستانی میانی و ارتفاعات بالا تا بیش از 1700 متر مشاهده می گردد. برای درمان سرفه های عصبی، سیاه سرفه، گریپ و آسم. دانه های آن تغذیه جانوران کوچک و پرندگان است. خمیر بادام تلخ آن برای تسکین دردهای عصبی و قولنج های کبدی و میگرن و دردهای رماتیسمی مفید است.
  کور Prosopis cineraria درختی است به ارتفاع تا 15متر یا حتی 18 متر. پوست تنه صاف، خاکستری، شاخه های فرعی در درختان بزرگ آویزان بوده و فرم مجنون به درخت می دهد. گل ها دارای 5 گلبرگ، 10 پرچم و بساک غده دار است و به طور فشرده در گل آذین های استوانه ای به رنگ زرد است. گل آذین ها به صورت خوشه ای می باشد. این گونه در مناطق مرکزی بشاگرد در مسیل ها و کناره آب راهه به طور خیلی پراکنده دیده می شود. پوست درخت گس، تلخ و با طعم تند و تیز است. دافع کرم، مقوی و معالج جذام، اسهال خونی و رماتیسم، برونشیت، آسم، برص، بواسیر و رعشه های عضلانی و ناراحتی های روانی می باشد.
  کوسن Pistacia Khinjuk درختی است به ارتفاع 7 تا 10 متر ولی غالبا در منطقه کوتاه تر است. تقریبا بدون کرک، پوست تنه صاف و به صورت پلاک ها یا فلس های کوچک از تنه جدا می شود. و به رنگ کرم یا قهوه ای روشن است. به طور پراکنده در سراسر بشاگرد دیده می شود. پوشش زیادی در منطقه ندارد، وجود این نوع درختان تا ارتفاعات کمتر از 700 متر است. چوب آن در تهیه زغال بسیار حائز اهمیت است. میوه آن مقوی معده ضد استفراغ، خلط آور است و بهترین امولسیون را برای خارش های مجاری ادرار دارد. در درمان قرمزشدگی لکه ای پوست، رفع تشنگی، تب و از بین بردن خلط به کار می رود.
  کونور Ziziphus spina -christi درختی است همیشه سبز با تاج خیلی گسترده که گاهی قطر تاج آن به 15 متر می رسد. تنه بسیار قطور و تا 80 سانتی متر یا بیشتر. ارتفاع درختان غالبا تا 12 متر و به ندرت تا 15 متر می رسد. تاج دارای شاخه ها و انشعابات متعدد به رنگ خاکستری روشن است. در بشاگرد به طور پراکنده در مسیل ها و دامنه های کوهستانی به خصوص در دره ها مشاهده می گردد. انتشار این درخت در ارتفاعات 1520 متر را بلندترین مرز انتشار مشاهده گردیده است. میوه های درخت خوراکی و مورد تغذیه ساکنین قرار می گیرد. برگ های آن به نام سدر شهرت زیادی در ایران و کشورهای عربی داشته و از قدیم برای شستشوی موی سر به جای شامپو مورد استفاده بوده است. گل های آن مورد علاقه زنبورعسل بوده، عسل بسیار خوبی تولید می کند. میوه آن خنک، قابض و درمان جوش و کورک مورد استفاده است، اشتهاآور و مقوی معده می باشد. ضمنا برگ ها و میوه در تصفیه خون موثر است و به طور کلی ملین و خلط آور است.
  گارم Amygdalus arabica درختچه متوسط تا بزرگ به ارتفاع تا 3 متر با تنه و شاخه های قدیمی خاکستری متمایل به سیاه و شاخه های جوان برافراشته، در درختان بزرگ شاخه ها خمیده و مجنون هستند. در دامنه های شمالی ارتفاعات بالای 1000 متر یا 1100 متر تا 2100 متر مشاهده گردیده و در ارتفاعات بیش از 1500 متر در جهات مختلف دیده شده است. سوخت، صمغ درخت برای صنعت چسب سازی مورد استفاده قرار می گیرد. مغز دانه های گارم را جدا نموده و پس از شیرین نمودن میل می کنند. ملین بوده و برای درمان درد گوش نیز استفاده می شود.
  گازرخ Moringa peregrina درختی است کوچک به ارتفاع غالبا 6 تا 7 متر گاهی بیشتر با تاج متمایل به مخروطی وارونه تا کروی. از دور بسیار شبیه به درخت گز است. پوست در قسمت پایین تنه در درختانی به قطر حدود30 سانتی متر، خاکستری روشن، شیاردار و برجسته ولی بالای تنه خاکستری تیره است. بیشترین تراکم گونه در اطراف بنت به خصوص نسفوران است. در مناطق نیک شهر تا قصرقند می توان آثاری از آن ها را پیدا کرد. همچنین در دامنه های رو به جنوب کوه ها و تپه های خشک مشاهده می گردد. از پوست و برگ این درختان برای آماده کردن چرم جهت تهیه مشک استفاده می شود. از نظر تولید روغن صنعتی با ارزش اقتصادی بالا کم نظیر است. دانه های آن که اغلب مانند پسته خوراکی می باشد دارای حدود 21 درصد روغن است.
  گروج Gymnocarpos decander درختچه ای است کوچک، با شاخه های زیگزاگ و زاویه دار که در قاعده سفید واکسی و در بالا سبز کرمی است. شاخه های قدیمی گاهی به رنگ خاکستری تیره هستند، برگ ها سبز رنگ پریده، گوشتی، استوانه ای باریک، به طول تا 1 سانتی متر و تقریبا میخی شکل، متقابل و معمولا در یک پیرامون شاخه 4 تا 6 برگ دیده می شود. این درختچه در سراسر بشاگرد پراکنده می باشد و در دامنه های قلوه سنگی یا خرده سنگی بیشتر دیده می شود. هنگامی که لایه های سطحی کوه های ماسه سنگی به صورت خرد و متلاشی شده در می آید این درختچه ها به سهولت در چنین مکان هایی مستقر می گردد. می تواند با ایجاد پوشش خالص انبوه برای حفاظت خاک مورد استفاده قرار گیرد. برای ایجاد پوشش در شرایط سخت خرده سنگی درختچه با ارزشی است.
  گریشه Periploca aphylla درختچه ای است متوسط و بی برگ به ارتفاع 3 متر با انشعابات برافراشته و طناب یا شلاق مانند که حالت کمی گوشتی دارند. شاخه های مسن به رنگ تیره با لکه های سیاه در می آیند. گل ها معطر هستند و گلبرگ ها در سطح خارج خود متمایل به سبز و در داخل ارغوانی تیره است. یکی از مهم ترین درختچه های بشاگرد است و تقریبا در تمام نقاط بشاگرد کم و بیش دیده می شود و از کف دره ها تا نوک قله ها یافت می شود. در شهرستان کهنو نیز یافت می شود. شیره گیاه برای مداوای تومور و تورم به صورت استعمال خارجی موثر است. جوشانده پوست آن به عنوان مسهل استفاده می گردد، شیره این گیاه برای ترمیم بافت های زخم مورد استفاده قرار می گیرد.
  گز درختی Tamarix stricta درختی است بزرگ با تنه و شاخه های اصلی قطور که ایجاد تاج بزرگ و گسترده می کند. ارتفاع آن تا 7 متر و قطر تنه تا 60 سانتی متر می رسد. برگ ها غلافی و در نتیجه انشعابات باریک، شاخه های بند بند آن مشابه گز شاهی است.  تقریبا در کف تمام رودخانه ها یا مسیل های عمده دیده می شود. در بعضی نواحی مانند شمال سندرک جمعیت آن زیاد و تقریبا با پوشش 50 درصدی است. مفاومت بسیار زیاد در برابر سیل.
  گمبکو Convolvulus sericeus درختچه کوچکی با انشعابات سبز مایل به سفید است، برگ های آن کوچک به طول 1/5 تا 2 سانتی متر می باشند که در حاشیه ها کمی موجدار هستند. برگ ها به شکل قاشق مستطیلی و کمی کرکدارند. در بسیاری از مناطق کوهستانی بشاگرد مشاهده می شود. در احیای پوشش گیاهی از این درختچه استفاده می شود، دلیل این کار نیز مقاومت زیاد آن در برابر چرا و همچنین خشکی است و می تواند یکی از گونه های اشکوب زیرین برای حفاظت خاک مورد نظر باشد. معمولا تصفیه کننده خون و مسهل خوبی است.
  گنجر Astragalus fasciculifolius درختچه ای کوچک و خاردارغالبا تا ارتفاع 80 سانتی متر با خارهای متناوب به طول تا 5 سانتیمتر، برگ ها شانه ای بوده و محور برگ در انتها خاردار است. معمولا برگچه ها ابتدا 2 جفت در سطح روی خارهای جوان قرار می گیرند. در اکثر ارتفاعات مناطق کوهستانی بشاگرد یعنی در ارتفاع بیش از 1100 متر در دامنه های رو به شمال مشاهده می شود. در ارتفاعات بالای کوه شنگک و شمال روستای کونک در میان زیتون، بنه و ارچن وجود دارد. شیره گنجر برای درمان چشم درد و دندان درد مورد توجه است. افزایش دهنده شیر و ملین است. ریشه آن مدر و معرق است و دارای خاصیت ضد سیفلیسی است. تثبیت کننده ازت بوده و می تواند در حفاظت از خاک نقش عمده ای داشته باشد.
  گورموروک Aerva persica درختچه ای کوچک به ارتفاع 1 متر، برگ ها ساده، نواری یا بیضی شکل در حاشیه ها صاف، در سطح رو کرک دار و در سطح زیر سفید پنبه ای است. در شمال سندرک و دامنه های کوه درونی کم کهور وجود دارد. گیاهی مدر می باشد که برای دفع سنگ مجاری ادرار مورد استفاده قرار می گیرد و کاسبرگ های پنبه مانند آن از قدیم در استان های ساحلی جهت تهیه بالش استفاده می شده است.
  گونک Vitex negundo درختچه ای است بزرگ به ارتفاع تا 3 متر گاهی به اندازه یک درخت کوچک درمی آید و به 8 متر ارتفاع می رسد. پوست نازک و خاکستری است. شاخه ها باریک، 4 وجهی و سفید با کرک های ظریف می باشد. برگ ها مرکب پنجه ای و متقابل است. این گونه در مسیل ها، کناره رودخانه ها و در نخلستان های بشاگرد مشاهده می گردد. این گیاه دارای طعم گس، تلخ و دبش است. تند و تیز، قابض، معالج ناراحتی های مغزی، مقوی معده، دافع کرم، موجب رشد موها، مفید در درمان بیماری های چشم، یبوست، تورم، برونشیت، آسم و صفرا است. ریشه آن پادزهر برای مارگزیدگی است. روغنی که از شیره برگ ها تهیه می شود برای سینوزیت و زخم ها یا ناراحتی های ناشی از تورم غدد گلو مفید است.
  گوون Pistacia cabulica درختی است به ارتفاع تا 12 متر، قطر این درخت می تواند به 1/5 متر یا بیشتر برسد. دارای تاج انبوه کروی و بسیار زیبا است. پوست آن صاف و پوشیده از پلاک ها و یا فلس های ریزان می باشد. رنگ پوست خاکستری قهوه ای است. این گونه در بشاگرد فقط در ارتفاعات بالای کوهستانی معمولا بیش از 1500 متر مشاهده می شود. شیره پرورده درخت را با تیغ زدن استخراج کرده و تحت نام سقز به بازارهای جهان ارسال می کنند. همچنین چوب این درخت نیز به دلیل مرغوبیت عالی در استخراج زغال کاربرد فراوانی دارد.
  گیرشک Dodonaea viscosa درختچه بزرگ با شاخه های متعدد برافراشته و غالبا زاویه دار است. ارتفاع آن به 2/5 تا 3 متر می رسد. پوست شاخه ها صاف و گاهی چسبناک و به رنگ قهوه ای می باشد. برگ ها بیضی کشیده یا نواری که در قاعده به تدریج باریک شده و رگبرگ برجسته ای را در سطح آن نمایان می سازد. این گونه انتشار وسیعی در بشاگرد داشته، از کف آبراهه ها تا بالای تپه ها و کوه ها دیده می شود. این درختچه ها با پوشش همیشه سبز نقش بسیار مهمی در حفاظت از خاک و تعدیل حرارت سطح خاک دارد. به خاطر شکل برگ ها، میوه و انبوهی شاخه و برگ یکی از درختچه های مهم در پارک سازی و ایجاد دیوارهای سبز یا پرچین می باشد. وقتی پودر برگ ها روی زخم پاشیده شود باعث التیام زخم می گردد.
  گیش Nerium indicum subsp. kotschyi درختچه ای است بزرگ به ارتفاع 2/5 تا 3 متر، همیشه سبز، بدون کرک و با شیره شیری، برگ ها سبز خاکستری در پیرامون های 3 تایی قرار دارند. با دمبرگ کوتاه، طول آن ها 10 تا 15 سانتی متر و عرض آن ها حدود 1/8 تا 2/3 سانتی متر، ضخیم و چرم مانند و نواری نیزه ای می باشند. گیش یا خرزهره در اکثر رودخانه ها و مسیل هایی که رطوبت کافی در فصول خشک داشته باشند دیده می شود و به طور کلی در تثبیت خاک این مسیل ها نقش داشته و قابل توجه است. گل ها و برگ های زیبا و همیشه سبز آن موجب گشته که این درختچه زینتی در اکثر نقاط معتدله و گرمسیری ایران در فضاهای سبز شهرهای کشور مورد استفاده قرار بگیرد. ریشه آن تلخ و سمی است و در معالجه درد شکم و مفاصل مورد استفاده است.
  لاتی Taverniera cuneifolia درختچه ای است کوچک به ارتفاع 40 تا 70 سانتی متر. شاخه ها برافراشته، استوانه ای، ابتدا با کمی کرک های مخملی است که خیلی زود بدون کرک می گردد. به رنگ سبز و خاکستری تا تقریبا زرد است. برگ های آن غالبا ساده با گوشوارک های ریز و به طول 1 تا 7 میلی متر می باشد. این گونه در بشاگرد انتشار وسیعی دارد و در تمام مناطق کمابیش مشاهده می گردد. از جمله در دشت سریا دامنه های پایین به خصوص در تپه ماهورهاست و کمتر در مسیل ها دیده می شود. در تپه ماهورهای شمال غرب بین سندرک و جغین وجود دارد. این درختچه تثبیت کننده ازت است و برگ های آن به صورت ضماد در زخم های پوستی برای تمیز نگه داشتن آن ها خیلی موثر است.
  متکینک Tephrosia purpurea گیاهی است علفی با قاعده پایا، برافراشته به ارتفاع 30 تا 60 سانتی متر. شاخه ها بدون کرک یا کمی کرکدار که به صورت خوابیده روی شاخه می باشند. این گونه در مناطق غربی بشاگرد مشاهده می شود.  ریشه گیاه خواص پادزهری دارد. برای زخم معده و زخم های بدن قابل استفاده است. برای درمان بیماری های کبدی، طحال، خون، غدد، جزام، آسم، برونشیت و پوسیدگی دندان به کار می رود.
  مره Glycyrrhiza glabra مره که همان شیرین بیان است، گیاهی علفی است که تا ارتفاع 50 تا80 سانتی متر گاهی بیشتر با برگ های مرکب تک شانه ای فرد به رنگ سبز درخشان است. گل هی آن به رنگ آبی مایل به بنفش است. این گیاه در منطقه بین جگدان و روستای شمال آن به نام درالوی در نخلستان مشاهده گردیده است. شیرین بیان با داشتن گلیسیرهیزیک اسید که 50 برابر شیرین تر از شکر است به طور عمده به عنوان یک شیرینی تلقی می شود. ازجمله خواص آن، ضد تورمی و ضدآرتریت (ورم مفاصل) است و در درمان هپاتیت مزمن و بیماریهای کبدی موثر است.
  مغیرک Fagonia spp چند گونه از جنس Fagonia در بشاگرد مشاهده می شود. بعضی گونه ها کوچک و غیر چوبی است، برخی بوته ای یا درختچه ای کوچک هستند. تمامی گونه ها معمولا دارای 4 خار پیرامونی در طول ساقه ها هستند که به فواصل متفاوتی برحسب گونه ها قرار دارند. چند گونه از جنس Fagonia در بشاگرد مشاهده می شود. گیاهانی هستند تند و تیز و خنک کننده. از بین برنده آسم، تب، تشنگی و استفراغ می باشند. اسهال خونی و ناراحتی های مجاری ادرار را برطرف می سازند.
  مکی نئوک Boerhavia elegans بوته ای است به ارتفاع تا 30 سانتی متر، به رنگ سبز روشن نقره ای، ساقه و انشعابات آن باریک است، برگ ها باریک و بلند و معمولا دارای دو جفت خار بلند جانبی و یک خار انتهایی می باشد. این گونه با جمعیت نسبتا کم در مناطق کوهستانی بشاگرد به خصوص در اطراف خمینی شهر، انگهران تا بشنو و همچنین کوه های اطراف جگدان دیده می شود. در شرق بشاگرد نیز دیده می شود. ریشه آن مدر و خلط آور و به مقدار زیادی قی آور است. در درمان سیفلیس، تب و تصفیه خون مفید است. در درمان سوزاک به عنوان ادرارآور به کار می رود. در بشاگرد برای مارگزیدگی مورد توجه است و همچنین برگ ها و ریشه آن را در محل زنبور وعقرب زدگی قرار می دهند.
  ملکینک Tephrosia apolinea درختچه ای است کوچک با انشعابات زیاد و پربرگ به ارتفاع تا 30 سانتی متر و گاهی تا بیش از 50 سانتی متر. شاخه ها بی کرک یا با کرک های پراکنده است. برگ ها مرکب تک شانه ای فرد به طول 3/5 تا 8 سانتی متر است. این گونه در مناطق غربی بشاگرد مشاهده می شود.  به طور کلی تثبیت کننده ازت بوده و می تواند شرایط را برای آمدن گونه های دیگر مناسب سازد و در ریشه های گیاه خواص تصفیه کنندگی خون دارد و در علم پزشکی کشورهای مختلف کاربرد دارد. ریشه گیاه خواص پادزهری دارد.
  منگوری Hertia bashagardiana بوته یا درختچه کوچک به ارتفاع 20 تا 45 سانتی متر می باشد و به ندرت ممکن است بلندتر گردد. برافراشته و بدون برگ می باشد. برگ ها خطی به طول 1/5 تا 2/5 سانتی متر و به عرض 1/5 تا 2 میلی متر است. کاملا در حاشیه صاف، تقریبا گوشتی که پس از خشک شدن سوزنی شکل می گردد. این گیاه انتشار وسیعی دارد. از غرب بشاگرد حدود سندرک و مهمانی شروع شده و تا درهمان، کونادر و نوگین ادامه می یابد. منگوری در منطقه به صورت جوشانده و برگ آن برای تقویت کودکان به کار می رود و در درمان سردرد و جوش و کورک نیز موثر است.
  مورد Myrtus communis  درختچه ای بزرگ و همیشه سبز است که ارتفاع آن تا 3 متر می رسد. برگ های آن متقابل و بیضی شکل و چرم مانند است به طول 2/5 تا 4 سانتی متر و به عرض 2 تا 3/5 سانتی متر و بسیار معطر است. گلها منفرد سفید به قطر 2 سانتی متر، میوه سته به رنگ قرمز تیره است. در دامنه های کوه مهراب واریته ای از این گونه دارای میوه سفید است که در هیچ یک از نقاط ایران تاکنون مشاهده نشده است. درختچه ای بوده که در مراسم ها برای خوشبو نمودن محیط مورد استفاده قرار می گرفت. در عطاری ها به عنوان تقویت موی سر نیز به فروش می رسد. برگ های آن ملین و برای کاهش درد نیز موثر می باشند. برگ ها برای ناراحتی های مغزی مخصوصا در صرع و همچنین سوء هاضمه و بیماری های شکمی و کبدی مفید است.
  موگ Phoenix dactylifera درخت بلندی است به ارتفاع تا 2 متر و به ندرت تا 30 متر، ارتفاع 36 متر نیز ثبت شده است. برگ های آن پروش یا شانه ای می باشد که به تعداد 30 تا 140 عددی در انتهای ساقه قرار می گیرند. در مناطق مختلف بشاگرد از ارتفاعات بیش از 1500 متر تا دشت های حدود 200 متر نخلستان های بزرگ ولی بسیار پراکنده دیده می شود. مراکز عمده کشت خرما دره های نسبتا پرآب منطقه است که در نقاط مختلف بشاگرد توزیع شده اند. درآمد اصلی ساکنین بشاگرد از نخل خرما است. انواع بسیار خوبی در منطقه کاشته می شود. خاصیت آن، میوه ای شیرین، بسیار مقوی، چاق کننده، ضد سم، مفید برای جذام، تشنگی، آسم، خستگی، ناراحتی های گوارشی، و در ناراحتی های خونی مفید است.
  ناگرد Cymbopogon olivieri گیاه چند ساله و به صورت انبوه، معطر به ارتفاع تا 50 سانتی متر، برگ ها نسبتا خشن و بدون کرک به رنگ سبز آبی، نواری باریک و بلند به طول تا 35 سانتی متر و به عرض 1 تا 2 میلی متر، غلاف برگ ها در قاعده بدون کرک، زبر و جدا نیست. معمولا در امتداد سطوح نزدیک به آبراهه ها، دامنه های گودالی یا زاویه بین دامنه ها و در کنار بستر مسیل ها دیده می شود. در تپه ماهورهای سندرک به چراغ سوز و یا سندرک به سیاه تیغ بسیار یافت می شود. عمده ترین منبع غذایی برای دام های منطقه می باشد. خنک کننده، تلخ، زهرکش، اشتهاآور، قابض، مقوی معده و در بیماری های پوستی و خون مفید است. در درمان جذام، برونشیت و بیماری های قلبی مفید است.
  ندوه Cressa cretica گیاهی است علفی و انبوه با انشعابات زیاد که معمولا به رنگ خاکستری می باشد. ارتفاع آن حداکثر به 25 سانتی متر می رسد. برگ های ریز آن بدون پایک و با انتهای تیز است، طول آن ها به 5 میلیمتر می رسد. گلها در خوشه های انبوه به رنگ سفید یا کمی یاسمنی هستند. در مناطق شرقی بین درپهن تا مرز غربی بشاگرد در جامعه های تاغ و کهور دیده می شود. اندام های گیاه تند و تیز، ضد کرم، مقوی معده، نیروبخش، مقوی باء، خون ساز، معالج سل یا تب لازم، جذام، آسم، صفرا و مفید در ناراحتی های مجاری ادرار و اشتهاآور است.
  هندوانه ابوجهل Citrullus colocynthis گیاه علفی چند ساله با ساقه های گسترده روی زمین است. کرک های زبر و خشن دارد. گل های آن تک جنسی می باشند و بنابراین هر دو نوع گل نر و ماده روی گیاه دیده می شوند. گلبرگ آن زرد رنگ است. میوه آن کروی، گوشتی، ناشکوفا شبیه به هندوانه است. این گونه در سردشت در داخل زمین اختصاص یافته به باغ مرکبات و کشت بعضی محصولات کشاورزی دیدیم که خاک آن شنی و کاملا سبک بود. میوه تلخ آن خنک کننده، ملین، ضد کرم، ضد سوختگی، ضد نفخ، معالج غده، آب آوردن شکم، برص، زخم معده، آسم و برونشیت است. در درمان بیماری های سوءهاظمه، یبوست، کم خونی، گلودرد، تورم و انسداد عروق لنفاوی به کار می رود. در درمان ورم چشم و دردهای رحمی کاربرد دارد.
  هنزیر Ficus rupestris درختی است با پوست تنه و شاخه خاکستری و برگ های پنجه ای در گونه اصلی و در این زیر گونه کشیده و غالبا غیر پنجه ای. درخت هنزیر بیشتر در نخلستان ها و مسیرهای آبراهه ها در ارتفاعات دیده می شود و به نظر می رسد که غالبا کاشته شده است. کشت این نوع درخت در مناطق صخره سنگی در شکاف سنگ ها شاید قابل مطالعه و توسعه باشد. برگ ها و پوست درخت برای بیماری های پوستی مفید است، ریشه آن مقوی، مناسب برای درمان برص و کرم کدو است. میوه آن شیرین، ضد سوختگی، ملین، مسکن، زهرکش، مقوی باء، و سنگ شکن است. پودر میوه خشک شده آن برای ترد کردن گوشت بسیار موثر است.
  هور Olea ferruginea درخت کوچک تا متوسطی است به ارتفاع تا 12 متر و به قطر تا 0/7 متر یا بیشتر. پوست تنه در جوانی صاف و در درختان مسن با شیارهای غالبا طولی که به صورت نوارهای بلند از تنه جدا شده و می ریزند. گل ها سفید و در خوشه های سه شاخه ای جانبی به طول 2 تا 5 سانتی متر قرار دارند. تقریبا در تمامی کوه های مرتفع بشاگرد از غرب تا شرق وجود دارد. مانند کوه های: بشنو، مهراب، دره زیارت، لشکران، هولوموک، گهرکوه، دموگ، دستگرد، درگاز، کوه های شلنگ، اورسود، درجک، کوه های اطراف نزگوار به نام چی چندی، کوه های زارگو، آهوری، گوهکوه، میهان (نزدیک کهورکان) و بسیاری از کوه های دیگر به دلیل دارا بودن چوب خشک اکثرا برای موارد سوخت استفاده می گردد.
  هولوموک Grantia aucheri بوته ای است به ارتفاع تا50 سانتیمتر با قاعده نیمه چوبی و پایدار با انشعابات متعدد پراکنده، شاخه کمی بندبند و تا حدی پیچ وخم دار، برگ ها کمی گوشتی که پس از خشک شدن، غشایی یا کاغذی می گردد. برگ ها تقریبا بادبزنی شکل باریک یا مثلثی کشیده است که در انتها بریده بریده یا دندانه دار است. این گونه در خاک های به هم خورده کنار جاده ها یا در مناطقی که سنگ مادری بر اثر متلاشی شدن به صورت خرده سنگ درمی آید رویت گردیده است. یکی از مهم ترین گونه ها برای حفاظت از بسترهای خرده سنگ و واریزه ای می باشد و ضمنا قادر است با بذر فراوانی که تولید می کند در مدت کوتاهی منطقه وسیعی را بپوشاند. برای ایجاد پوشش سبز بوته ای بسیار مهم و قابل استفاده می باشد.
    Pennisetum divisum گیاهی است علفی از خانواده گندمیان با ریزم زیرزمینی که ساقه های متعدد انبوهی را به وجود می آورد که ارتفاع آن به 80 سانتی متر یا گاهی بیشتر می رسد. این گیاه از طریق ریزم خود پایا است و هر ساله ساقه های هوایی آن خشک شده و سپس ساقه های جدید به وجود می آورد. این گونه در روی خاک های ماسه ای در مناطق شرقی بشاگرد مشاهده می شود. برای تثبیت شن های روان گونه بسیار مناسبی است. گیاه مقوی، گرمازا و مقوی باء در زنان است و در بیماری های قلبی مفید و اشتهاآور است.
    Pulicaria arabica گیاهی است یکساله، گاهی پایا با انشعابات مختلف برافراشته و خوابیده و معمولا تشکیل بوته های بزرگ و گسترده را می دهد. ارتفاع آن به 40 تا 50 سانتی متر می رسد. دارای کرک های پراکنده نسبتا انبوه در روی برگ ها و شاخه هاست اما کل گیاه به رنگ سبز می باشد. این گونه که به طور پراکنده در دامنه های بعضی مناطق کوهستانی مشاهده می شود، تشکیل جامعه نمی دهد. این گونه را برای تولید مواد آلی و آماده کردن زمین جهت کشت گونه های چوبی می توان به صورت انبوه در زمان مناسب کشت کرد.